NSZZ Solidarność i OPZZ wyraziły ostry sprzeciw wobec planów obozu rządzącego, który – w ramach przygotowywanej ustawy o mediach narodowych – chce wygasić aktualne etaty.

Nowa ustawa medialna ma trafić pod sejmowe prace już w na początku maja. Według ustaleń dziennikarzy ustawa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości przekształci TVP, Polską Agencję Prasową i Polskie Radio ze spółek prawa handlowego w instytucje mediów narodowych zarządzanych przez Radę Mediów Narodowych (wybieraną przez Sejm, Senat i prezydenta). RMN będzie decydowała o finansach mediów, a także o wyborze ich władz. Tym samym rola Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (której rola jest osadzona w polskie konstytucji) zostanie zmarginalizowana.

Największe kontrowersje wśród związków zawodowych wzbudzają jednak przewidywane masowe zwolnienia po wejściu nowej ustawy w życie. W ramach przekształceń mediów publicznych w media narodowe mają bowiem wygasnąć wszystkie umowy o pracę w publicznych mediach. Pracę w mediach zachowają tylko ci, z którymi na nowo zostanie podpisana umowa po 30 września 2016 roku, czyli już w momencie gdy pełną władzę nad mediami będzie miała Rada Mediów Narodowych wybrana przez aktualny obóz rządzący.

Według Solidarności i OPZZ takie rozwiązanie jest niedopuszczalne i skandaliczne. Obydwa związki zapowiadają stanowczo, że nigdy go nie poprą i jeśli Prawo i Sprawiedliwość z niego nie zrezygnuje to rozpoczną ostre protesty.

ZOBACZ TAKŻE – Miażdżąco negatywna opinia KRRiT vs mocna odpowiedź TVP. 

bh, źródło: strajk.eu

Zobacz również

...