Adobe Stock
Redaktor - 29 Maja 2023

Królik minaturka – gdzie go kupić?

Miniaturowe króliczki są jednymi z chętnie wybieranych zwierzaków domowych. Śliczne i słodkie wzbudzają wiele pozytywnych emocji. Trzeba jednak pamiętać, że są także wymagające. Skąd wziąć królika miniaturkę, by mieć pewność, że jest on zdrowy i w dobrej kondycji?

Mały króliczek – niemałe potrzeby

Choć może się wydawać, że małego królika wystarczy zamknąć w klatce i karmić, nie jest to prawdą. Króliczek, by miał dobre warunki życia, potrzebuje znacznie więcej. Przede wszystkim miejsca do biegania przez kilka godzin dziennie, a także czułości. Króliki naturalnie nie żyją same, dlatego dotyk czy głaskanie są im potrzebne. Jeśli są dobrze prowadzone, można je tulić, choć nie lubią noszenia. Kupując królika miniaturkę, oprócz odpowiedniego przygotowania dużej klatki, należy zwrócić uwagę na jego żywienie. Takie zwierzątka wymagają uwagi. Potrzebują przede wszystkim siana, ale także dobrej jakości karmy jako dodatku w diecie oraz ziół. Możesz je kupić w dobrych sklepach zoologicznych, takich jak https://zoo24.pl/. Dorosłego królika można częstować także owocami i warzywami. Nie można zapominać także o liściach – rzodkiewki, sałaty czy natce – one są także świetnym uzupełnieniem króliczej diety.

Rasowy czy nie – jakiego króliczka wybrać?

Gdy już zdecydujesz, że chcesz wziąć do domu króliczka miniaturkę, zastanów się, czy ma być to zwierzak rasowy, jak Mini Lop, karzełek Teddy, angora miniaturowa czy inny króliczek. Tu warto poznać przede wszystkim wymagania każdej rasy oraz ryzyka, jakie wiążą się z opieką nad takim króliczkiem. Często głównym kryterium jest wielkość. Najmniejsze króliczki, jak karzełek Teddy są naprawdę małe, nawet jako dorosłe zwierzątka. Mini Lopy są nieco większe. Kupując króliczka nieznanej rasy, ryzykujesz, że urośnie on większy niż się spodziewasz, co może wiązać się z problemami w zapewnieniu mu odpowiednio dużej przestrzeni.

Czy warto kupować królika z hodowli?

Zaufana hodowla, która prowadzona jest przez profesjonalistów to dobre miejsce do zakupu króliczka. Dlaczego? Nie tylko masz pewność, że narodził się on w godnych warunkach i był odpowiednio traktowany (na przykład nierozdzielony z matką zbyt wcześnie), ale także, że jest zdrowy, co potwierdzają odpowiednie wpisy weterynaryjne w książeczce zdrowia króliczka. Co więcej, zabierając króliczka z hodowli, dostajesz garść informacji o jego pielęgnacji, żywieniu, a często także pakiet startowy – siano i karmę, do których jest przyzwyczajony oraz porady związane z jego adaptacją w nowym domu. Masz też pewność, jak duży urośnie króliczek danej rasy.

A może adopcja?

Choć wiele mówi się o odpowiedzialności za zwierzaki, nadal niektóre z nich są oddawane, wystawiane na portalach lub co gorsza po prostu wyrzucane z domu. Zanim zdecydujesz się wziąć króliczka, sprawdź, czy może jakiś nie potrzebuje nowego domu. Takie zwierzątko możesz adoptować ze schroniska. Choć kojarzą się one z psami i kotami szukającymi domów, także króliczki czekają tam na lepsze życie. Warto więc zajrzeć do takiego miejsca.

Trzeba pamiętać, że opieka nad zwierzakiem to odpowiedzialność, bez względu na to skąd się go weźmie, należy mu stworzyć dobry dom na lata.

Artykuł sponsorowany

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News