laptop
fot. Freepik/chevanon
Redaktor - 16 Marca 2024

Rozwój fintechu – jakie nadzieje i zagrożenia niesie?

Rozwój branży finansowej w kontekście zastosowania w niej nowoczesnych technologii możemy obserwować wręcz w czasie rzeczywistym. Fintech – czyli technologie finansowe – co do zasady usprawniają procesy związane z przepływem pieniędzy. Korzystnie wpływają na tempo i wygodę wykonywania operacji, a także poprawiają bezpieczeństwo w tym zakresie. Paradoksalnie jednak rozwój fintechu rodzi nowe zagrożenia, których ofiarami padają głównie starsze osoby. Czym dokładnie jest fintech i na czym polega jego rozwój? Na jakie oszustwa trzeba uważać?

Fintech – konkurencja dla bankowości czy jej sojusznik?

Ogólny rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że fintech (technologia finansowa) zmienia się niezwykle dynamicznie. Co do zasady przedsiębiorstwa operujące w tym sektorze stanowią konkurencję dla tradycyjnej bankowości, oferując zbliżone produkty, które jednak cechują się większą wygodą korzystania, przystępnością i bezpieczeństwem. Często są także bardziej atrakcyjne finansowo.

Branża fintech jest jednak nadal uznawana za raczkującą – przynajmniej w jej autonomicznym postrzeganiu. Wiele rozwiązań tworzonych przez specjalistów w tej dziedzinie wspiera tradycyjną bankowość, która staje się zresztą coraz bardziej otwarta na nowinki technologiczne. Zwykle rozwój koncentruje się na usprawnieniach bankowości elektronicznej dla klientów końcowych, ale dotyczą on również technologii stosowanej przez instytucję „na zapleczu” (vide: technologia blockchain).

Ilość zmian w technologii finansowej może być przytłaczająca, a nie każdy nadąża za najnowszymi trendami – wobec czego nie każdy ma świadomość tego, w jaki sposób można bronić się przed potencjalnymi oszustwami.

Oszustwa coraz częstsze – ich ofiarami są głównie seniorzy

Ofiarami oszustw finansowych w internecie padają głównie osoby starsze, wobec czego to właśnie one powinny zwracać najbaczniejszą uwagę na wszelkiego typu komunikaty czy ostrzeżenia. Warto też na bieżąco edukować się w zakresie fintechowych nowinek – z pomocą przyjdzie tutaj dowolny portal dla seniora, świadomy wyzwań, z jakimi zmagać muszą się najstarsze pokolenia.

Która z metod oszustwa jest dziś najgroźniejsza? Choć jest ich dość dużo, to zdecydowanie największą zmorą współczesnej, nowoczesnej branży finansowej są ataki hakerskie typu „phishing”. Polegają one na tym, że atakujący podszywa się pod daną instytucję – na przykład bank – próbując wyłudzić hasła dostępowe do konta ofiary.

Całe oszustwo polega na tym, że przestępca przesyła do ofiary link, który strukturą łudząco przypomina prawdziwy adres logowania na stronie banku czy firmy kurierskiej. W tej samej wiadomości haker sugeruje, że ofiara powinna jak najprędzej zalogować się na stronie i wykonać określone czynności. W rzeczywistości wszystkie dane jakie ofiara poda na fałszywej stronie zostaną przejęte przez atakującego i niemal natychmiast wykorzystane do obrabowania ofiary.

W podobny sposób działają oszuści, którzy nakłaniają ofiary do przesłania im kodu BLIK z aplikacji swojego banku – otrzymując taki kod mogą oni bez trudu przelać na swoje konto określoną sumę pieniędzy z konta ofiary. Rzadziej spotykaną metodą (ze względu na jej zmniejszającą się skuteczność) jest przesyłanie w mailu załączników, które podszywając się pod określone dokumenty mogą w istocie instalować złośliwe oprogramowanie na komputerze ofiary.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News