vera
Wiadomości Pikio - 26 Kwietnia 2023

Najlepsze Prosecco – jak je wybrać?

Osoby gustujące w winach z bąbelkami są prawdopodobnie w najlepszej sytuacji w dziejach. Dlaczego? Możemy przypuszczać, że jeszcze nigdy do tej pory koneser spragniony nowych wrażeń nie mógł wybierać spośród aż tylu ciekawych propozycji z całego świata. Jedną z nich z pewnością jest Prosecco. A raczej SĄ nimi wina Prosecco. Włoskie trunki z odmiany Glera stanowią bowiem bardzo zróżnicowaną, wartą dokładnego poznania, kategorię. Jak zatem wybrać najlepsze Prosecco? Choć nie jest to zadanie łatwe, podpowiadamy, czym się kierować, żeby zawsze być zadowolonym z wyboru!

Po pierwsze – smak

Dotyczy to nie tylko Prosecco, ale też win ogółem. Otóż wybierając specjał na najbliższą degustację, np. najlepszy Szampan, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Czy marzy nam się dość wymagające wino wytrawne? A może uniwersalne półwytrawne lub zalotne półsłodkie? Pamiętajmy, że oznaczenia win musujących nieco różnią się od tych stosowanych w odniesieniu do klasycznych napitków z winogron. I tak wersje smakowe Prosecco to, począwszy od najbardziej wytrawnych wariantów, brut nature, brut, dry, extra dry i demi sec. Nie dajmy się wprowadzić w błąd – Prosecco dry to wino półwytrawne, extra dry nazywane bywa półwytrawnym lub półsłodkim, demi sec zaś – słodkim.

Po drugie – bąbelki

Decydując się na Prosecco lub inne wino z bąbelkami, musimy pamiętać również o tym, że poszczególne propozycje mogą cechować się innym stopniem nasycenia dwutlenkiem węgla. Jak podział wygląda w przypadku interesującego nas dzisiaj Prosecco? Najbardziej musujące jest Prosecco spumante, nieco mniej – Prosecco frizzante, czyli perliste. Prosecco pozbawione gazu opisywane jest jako Prosecco tranquillo.

Po trzecie – barwa

O ile znaczna większość win Prosecco to trunki o jasnej barwie, o tyle, jeśli szczęście nam sprzyja, będziemy mieli okazję natrafić na Prosecco różowe. Zarówno jedne, jak i drugie sprawdzą się jako dodatek do szeregu zróżnicowanych potraw – sera, ryb, owoców morza czy warzyw. Z pewnością jednak wino różowe to unikat, który warto wypróbować, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja!

Po czwarte – apelacja i region produkcji

Prawdziwi koneserzy, wybierając wino, które uświetni najbliższą degustację, baczną uwagę zwracają na apelację widniejącą na butelce specjału. Większość dostępnych win Prosecco może poszczycić się apelacją DOC. Sięgając po każde wino opisane w ten sposób, możemy mieć pewność, że wybieramy trunek wyprodukowany zgodnie z tradycją, metodą Charmata, która stoi za charakterem tych winiarskich perełek. Jeśli jednak poszukujemy najwyżej cenionych przez koneserów propozycji, powinniśmy zainteresować się winami Prosecco Superiore DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita – Chroniona i Gwarantowana Nazwa Pochodzenia). Do grupy tych unikatowych trunków należą np. wina Prosecco Conegliano Valdobbiadene DOCG, oraz Prosecco Asolo DOCG.

Po piąte – propozycje ekspertów

Wybierając wino musujące z winnicalidla.pl, możemy mieć pewność, że sięgamy po propozycje starannie wyselekcjonowane przez sommelierów. Takie jak Prosecco Extra Dry, Crudo, posiadające certyfikat żywności organicznej, pachnące jabłkiem, mandarynką, gruszką i ananasem, o przyjemnej kwasowości i orzeźwiających właściwościach musujących. Podczas poszukiwań tego jedynego Prosecco warto zatem zajrzeć do publikacji sommelierów i koneserów oraz na portale branżowe. Kluczowe znaczenie mają przecież również opinie naszych znajomych!

Mamy nadzieję, że nasze porady związane z wyborem Prosecco okażą się pomocne. Podsumowując – poszukując intensywnych doznań, powinniśmy zdecydować się na Prosecco w bardzo wytrawnej odsłonie, najlepiej posiadające apelację DOCG. Jeśli jednak nie uważamy się za wyrobionych koneserów i chcemy po prostu zapoznać się z tym słynnym włoskim winem z bąbelkami, śmiało możemy postawić na Prosecco DOC w odsłonie półwytrawnej czy półsłodkiej. A gdy pragniemy wykorzystać Prosecco do koktajli – mamy moralne prawo sięgnąć po propozycję nieco tańszą. Sprawdź, jakie Prosecco Lidl poleca aktualnie koneserom. Może wśród rekomendacji znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie?

Artykuł sponsorowany

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News