drzwi
freepik.com
Artykuł sponsorowany - 29 Lutego 2024

Z drewna czy szkła? Możliwości wyboru drzwi do pokoju

Pod pewnymi względami zakup drzwi wewnętrznych jest prostszy niż frontowych. Nie trzeba przecież sprawdzać ich odporności na włamania i warunki pogodowe. Mimo tego nadal pozostaje wiele kwestii, które należy wziąć pod uwagę. Jak więc dopasować drzwi do poszczególnych pomieszczeń?

Wykonanie drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne wykonuje się z kilku rodzajów surowców, które projektanci dodatkowo ze sobą łączą. Mnogość kombinacji ułatwia ich dopasowanie do stylu wykończenia pomieszczeń np. vintage lub industrialnego. Przykładem są modele marki Hörmann dostępne w wariantach:

  • w całości wykonanych z drewna;
  • wyprodukowanych z drewna i szkła połączonego w różnych proporcjach;
  • stworzonych z tafli szkła osadzonych w metalowych obwódkach.

Drewniane drzwi wewnętrzne

Drewniane drzwi wewnętrzne cechuje uniwersalność, a stąd bierze się ich popularność. W zależności od sposobu obróbki modele z naturalnego surowca pasują do mieszkań urządzonych w każdym stylu. Za przykłady mogą posłużyć proste konstrukcje pasujące do nowoczesnych wnętrz i klasycznych aranżacji.

Warto też zastanowić się nad wyborem między drzwiami z przeszkleniami oraz bez nich. Jednolita drewniana płyta zapewnia maksymalne docieplenie wnętrza. Przeszklenia pozwalają za to lepiej doświetlić mieszkanie.

Tafle wprawione w drewno nabierają szczególnego znaczenia, gdy usytuowanie mieszkania względem stron świata lub sąsiednich budynków jest niekorzystne. Innymi słowy, zorientowane na północ i zachód pomieszczenia czy też wysoki blok stojący naprzeciwko lokum to dobre powody do rozważenia zakupu drzwi wewnętrznych z przeszkleniami.

Loftowe drzwi wewnętrzne

Drewniane drzwi wewnętrzne dla wielu osób mają wyjątkowy urok, ale w pewnych aranżacjach lepiej sprawdzą się efektowne modele loftowe. Takie egzemplarze są niemal w całości wykonane ze szkła. Dzięki temu mieszkanie wydaje się większe, niż ma to miejsce w rzeczywistości. Drzwi loftowe stanowią więc doskonałe rozwiązanie do mieszkań o małym metrażu i urządzonych w industrialnym stylu.

Choć szkło nie ma tak dobrych właściwości termoizolacyjnych, jak np. drewno, tego typu modele pomagają nieco docieplić mieszkanie. Warto je wstawić np. pomiędzy salonem a aneksem kuchennym. W ten sposób przestrzeń pozostanie wspólna, a przy tym w razie potrzeby oba pomieszczenia można rozdzielić. Dodatkowa korzyść to możliwość zatrzymania w kuchni zapachów przygotowywanych potraw.

Dopasowanie drzwi wewnętrznych do ścian

Przed zakupem warto zastanowić się nad kolorem drzwi wewnętrznych. Zwolennicy harmonijnego łączenia poszczególnych elementów przestrzeni mogą wybrać model, który w jak największym stopniu połączy się z kolorem ścian. Taki efekt pozwalają uzyskać wersje wykonane w całości z drewna bądź tylko z niewielkimi przeszkleniami.

Czy jednak drzwi zawsze muszą być tylko dodatkiem do aranżacji? Przykład wariantów loftowych pokazuje, że nie. Ta sama zasada dotyczy innych modeli. Ciekawy efekt dają eksperymenty z kontrastami. Interesujący rezultat pozwala uzyskać m.in. połączenie białych drzwi Hörmann z ciemnymi, np. bordowymi albo granatowymi, ścianami.

Automatyka do drzwi wewnętrznych od Hörmann

W przypadku drzwi wewnętrznych walory estetyczne przeważają nad praktycznymi, ale nie warto zapominać o tych drugich. Właśnie dlatego dobrym pomysłem jest rozważenie zakupu automatycznego napędu Hörmann PortaMatic.

Mechanizm otwierający drzwi zawiesza się nad wejściem do pomieszczenia, co pozwala sterować nimi poprzez lekkie popchnięcie oraz przy pomocy pilota lub smartfona.

Zastosowanie napędu Hörmann PortaMatic

Napęd Hörmann PortaMatic stanowi dobre rozwiązanie dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Przyda się także na co dzień – zdalne sterowanie drzwiami sprawdzi się w sytuacjach, gdy obie ręce są zajęte.

Bezpieczeństwo użytkowania napędu Hörmann PortaMatic

Automatyczny napęd pozostaje przy tym bezpieczny dla ludzi przechodzących do drugiego pomieszczenia. O uruchomieniu PortaMatic świadczy dźwięk i włączenie oświetlenia wbudowanego w urządzenie. W ten sposób ryzyko kolizji z drzwiami jest zminimalizowane. Takie zabezpieczenia są wyjątkowo ważne, jeśli w domu mieszka osoba słabo widząca lub niedosłysząca.

Artykuł sponsorowany

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News