apteka
fot. Pixabay/aleksandarlittlewolf
Redaktor - 16 Marca 2024

Suplementy na wiosnę dla dzieci i dorosłych – jakie wybrać?

Wiosna ukorzeniła się w naszej świadomości nie tylko jako okres „odradzającego się” życia, snucia planów, realizacji marzeń czy przygotowań do letniego okresu wakacyjnego. Wiosna jako moment przejściowy pomiędzy zimą a latem stanowi także okres, w którym szczególnie powinniśmy zadbać o swoje zdrowie – zmienna pogoda sprzyja wszelkiego typu infekcjom. Regularne badania, dostosowanie ubioru do warunków na zewnątrz, czy wreszcie właściwe odżywianie nie stanowią naszych wyłącznych broni w walce o zdrowie – wspomóc nas mogą również suplementy diety. Czy warto z nich korzystać? Po jakie powinni sięgać dorośli, a jakie serwować dzieciom?

Suplementy diety – czy warto po nie sięgać?

Suplementy diety wraz z upływem lat wcale nie tracą na popularności, choć narosło wokół nich sporo kontrowersji. Z całą pewnością nie można ich traktować jako remedium na wszelkie choroby i nie powinno się zastępować nimi ani zdrowej, zbilansowanej diety, ani higieny, ani rozsądnego podejścia do dbania o siebie na co dzień. Niemniej, faktem jest, że suplementy diety nie szkodzą zdrowiu, a rozsądnie stosowane mogą nas tylko wspomóc.

Co do zasady, suplementy diety mogą stanowić zarówno witaminy, jak i składniki mineralne. W skład suplementów diety możemy zaliczyć również inne substancje, których skoncentrowany skład wykazuje określone właściwości (choć inne niż lecznicze). Zgodnie ze swoją nazwą, jest to wyłącznie uzupełnienie diety, wobec czego środków tego rodzaju nie należy stosować jako zamiennik dla określonych produktów.

Jakie suplementy dla dzieci, a jakie dla dorosłych?

Suplementy diety mogą stosować nie tylko osoby dorosłe – nowoczesny parenting coraz częściej zaleca uzupełnianie diety najmłodszych o określone witaminy czy składniki mineralne. Te pierwsze są zdecydowanie najważniejsze dla rozwoju dziecka. Wymienić możemy przede wszystkim witaminę C, D3, A, E i B12. Do kluczowych składników mineralnych zaliczymy z kolei żelazo, wapń, magnez czy potas.

W przypadku dorosłych natomiast gama właściwych do zastosowania suplementów jest dużo szersza – warto zatroszczyć się nie tylko o witaminy i składniki mineralne, ale także o inne substancje, które mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Najpowszechniej mówi się w tej mierze o tranie rybim, ale na rynku spotyka się także rozmaite mieszanki ziołowe, zamknięte w łatwo przyswajalnych kapsułkach lub kroplach.

Przy wyborze odpowiednich suplementów diety wiele będzie zależało od celu, jaki chcemy osiągnąć. W zasadzie suplementacja witaminami i składnikami mineralnymi powinna być wystarczająca dla zwiększenia odporności organizmu, jednak na rynku dostępne są także środki, które mają pozytywnie wpłynąć na koncentrację czy pamięć, wesprzeć trawienie czy nawet poprawić urodę (na przykład biotyna).

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News