Jak poprawić jakość snu?
Sen jest niezbędny dla zdrowia i dobrego samopoczucia. W trakcie odpoczynku regeneruje się mózg i całe ciało. Ponadto z organizmu usuwane są szkodliwe toksyny w ilości ok. 2 kg dwutlenku węgla pochodzących wyłącznie od jednej osoby. Oznacza to, że w organizmie zachodzą zaawansowane procesy.
Jednak, żeby sen zapewniał korzyści, powinien być niezakłócony i spokojny. Niestety istnieje wiele „zakłócaczy”. Jednym z nich jest ekran, na którym czytasz ten artykuł. Nic złego, jeśli to środek dnia, ale korzystanie ze smartfona przed snem to nie najlepszy pomysł. O czym jeszcze warto pamiętać?
„Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz”
Popularne powiedzenie ma wiele znaczeń, również to dosłowne. Na jakość snu wpływa materac, na którym śpisz. Zbyt mały może powodować wybudzanie w nocy, co pogarsza jakość odpoczynku. Minimalna zalecana szerokość posłania to 80 centymetrów. Jeśli jednak masz miejsce w sypialni, warto pomyśleć o czymś większym. Różne propozycje znajdziesz w sklepie z materacami, ale poza rozmiarem zwróć uwagę także na wypełnienie.
W materacach kieszeniowych każda sprężyna znajduje się w osobnej kieszonce. Dzięki temu reagują one niezależnie na ruchy ciała. Modele z pianki elastycznej dostosowują się i "zapamiętują” kształt ciała, co pomaga redukować nacisk oraz łagodzi ból mięśni i stawów. Wypełnienie hybrydowe to połączenie zalet różnych materiałów. Z kolei materace lateksowe mają właściwości hypolargiczne, uniemożliwiają rozwój roztoczy i pleśni, a dzięki temu są świetne dla alergików. Warto poznać właściwości posłania i dostosować je do swoich potrzeb.
Sypialnia, Twoja świątynia odpoczynku
Pokój nocny powinien być miejscem, do którego nie docierają głosy z zewnątrz. Ściany i wystrój wnętrza w stonowanych odcieniach szarości, zieleni lub innych neutralnych kolorach pomaga się odprężyć. Optymalną temperaturą dla komfortowego snu jest 18°C. Zadbaj także o dobre zaciemnienie sypialni. Dzięki temu zmniejszysz ilość światła, które może zakłócać sen.
Odłóż ekrany na godzinę przed snem
Niebieskie światło, które emitują ekrany, wysyła do mózgu sygnał, że jest dzień. W momencie, gdy zaczyna zachodzić słońce, uaktywnia się szyszynka, która wydziela melatoninę. Odpowiada ona za regulację cyklów spania, czuwania i rytmu dobowego. Światło z smartfona, telewizora lub tableta sprawia, że mózg przestaje produkować melatoninę. W efekcie dochodzi do zaburzenia cyklu snu i czuwania. Odłóż ekrany na minimum jedną godzinę przed snem.
Systematyka jest ważna
W miarę możliwości kładź się i wstawaj codziennie o tych samych porach, najlepiej także w dni wolne. Organizm lubi rutynę i się do niej przyzwyczaja, a dzięki temu przez określoną liczbę godzin sprawnie funkcjonuje. Wytrenowanie tego nawyku jest możliwe i przynosi pozytywne rezultaty. Sprawdź.
O czym jeszcze warto pamiętać w kwestii poprawy jakości snu?
Nie pij kawy po 16., ponieważ kofeina zostaje w organizmie przez kilka godzin, co utrudnia zasypianie. Ogranicz drzemki w ciągu dnia, a najlepiej ogranicz się do jednej wczesnopopołudniowej. Pamiętaj o aktywności fizycznej, odżywianiu i suplementacji. Nie jedz dużo i obficie przed snem, aby nie męczyć się z zaśnięciem. Stosując te kilka prostych rad, masz szansę poprawić jakość swojego wypoczynku i zaczynać niemal każdy dzień z wigorem.
Artykuł sponsorowany