Zwiedzanie miasta na rowerze – jak się przygotować i o czym pamiętać?
Kolarstwo to nie tylko pedałowanie po rozdrożach i szutrowych drogach. Rowerem możesz wybrać się w miejską podróż. Dowiedz się, jak się przygotować do takiej wycieczki, w co się ubrać i co ze sobą zabrać.
Jak się ubrać na jazdę rowerem po mieście?
Zastanawiasz się, jak się ubrać na jazdę rowerem po mieście? Przede wszystkim wygodnie! Zamiast zwiewnych sukienek, spódniczek i jeansowych szortów, postaw na lekką, przewiewną oraz dopasowaną do ciała odzież. Koszulki rowerowe Fox Racing do tego spodnie rowerowe z długą bądź krótką nogawką i bluza – to przykładowy strój dla mężczyzny. Kobiety mogą założyć na siebie legginsy sportowe, luźniejszą koszulkę uszytą z tkanin technicznych, pod nią wygodny sportowy stanik.
Oczywiście strój na zwiedzanie miasta na rowerze powinien być dobrany pod kątem aktualnie panującej pogody. Jeśli synoptycy zapowiadają opady deszczu, koniecznie spakuj do plecaka lekką kurtkę przeciwdeszczową. Gdy żar leje się z nieba, nie zapomnij o okularach przeciwsłonecznych, rękawiczkach rowerowych na lato i obuwiu ze wstawkami z siatek. Dzięki nim stopy nie będą się pocić.
Wiosenne oraz jesienne miesiące również sprzyjają zwiedzaniu miasta na rowerze. Wymagają jednak od ciebie założenia kilku warstw odzieży. Niezastąpiona jest wtedy bielizna termiczna, na którą założysz koszulkę z krótkim bądź długim rękawem. Dobrym wyborem są spodnie na szelkach, bluza sportowa i ewentualnie lekka kurtka z membraną przeciwdeszczową i przeciwwiatrową.
Jak się przygotować do jazdy rowerem po mieście? Wskazówki
Zwiedzanie małego miasteczka rowerem różni się od poruszania się po zakorkowanej i dużej aglomeracji. Oto kilka wskazówek, jak przygotować się do jazdy rowerem po mieście, zanim wyruszymy w drogę.
Zaplanuj trasę przejazdu
Niezależnie od tego, czy planujesz zwiedzać małe miasteczko, czy stolicę województwa, przed wyruszeniem w drogę dokładnie zaplanuj trasę przejazdu. Korzystając z mapy, prześledź, gdzie oraz jak biegną drogi rowerowe. Zrób to zwłaszcza jeśli nie lubisz poruszać się po zatłoczonych miejskich ulicach.
Przy ustalaniu trasy przejazdu uwzględnij postój, czyli miejsce, w którym się zatrzymasz, zostawisz rower i na przykład pójdziesz coś zjeść. Podstawowym problemem rowerzystów jest brak odpowiednio przystosowanych rowerowni, w których mogliby zostawić swój sprzęt. Natomiast zgodnie z przepisami ruchu drogowego roweru nie wolno parkować na chodniku np. przy budynku czy przy latarni.
Trasa przejazdu rowerem powinna być dostosowana do Twojej kondycji fizycznej, ilości wolnego czasu oraz do pogody, która ma aktualnie panować w dniu wycieczki. Pamiętaj, że w trakcie upalnych miesięcy zwiedzanie miasta w południe jest niezwykle męczące ze względu na panującą tam wysoką temperaturę. Podobnie rzecz ma się późną jesienią i zimą, tylko zamiast żaru, który leje się z nieba, możesz liczyć na opady deszczu, śniegu oraz oblodzenia.
Przypomnij sobie zasady ruchu drogowego
Każdy rowerzysta powinien znać podstawowe zasady ruchu drogowego, zwłaszcza jeśli planuje poruszać się po zatłoczonym mieście. Rower to pojazd i możesz jechać nim po jezdni (możliwie blisko prawej krawędzi), o ile wzdłuż niej nie ma drogi dla rowerów.
W przypadku drogi pieszo-rowerowej cyklista może się po niej poruszać, pamiętając o tym, aby, ustąpić pierwszeństwa pieszym. Jadąc jezdnią, należy przestrzegać zasad obowiązujących kierowców, czyli zatrzymywać się na czerwonym świetle, sygnalizować manewr skręcania czy wyprzedzania.
Rower może poruszać się po chodniku, ale tylko w kilku konkretnych przypadkach. Oto one:
- jeśli opiekujesz się rowerzystom młodszym, niż 10 lat;
- jeśli na jezdni panują bardzo złe warunki pogodowe;
- przy drogach o prędkości dopuszczalnej wyższej, niż 50 km/h;
- gdy chodnik jest szerszy, niż 2 metry, a obok nie ma drogi rowerowej.
Wielu rowerzystów zastanawia się, z jaką maksymalną prędkością mogą się poruszać. Cykliści ograniczeni są prędkościami wynikającymi z ogólnym przepisów ruchu drogowego. To 50 km/h w obszarze zabudowanym oraz 90 km/h poza obszarem zabudowanym. Przepisy zabraniają ruchu rowerów po drogach ekspresowych i autostradach.
W co wyposażyć rower na jazdę po mieście?
Regulacje i przepisy prawa jasno określają, co wchodzi w skład obowiązkowego wyposażenia roweru. Upewnij się, że Twój jednoślad posiada te elementy, zanim wyruszysz nim w wycieczkę po mieście.
Po pierwsze, każdy rower powinien mieć sprawne oświetlenie przednie w kolorze białym lub żółtym, które świeci światłem ciągłym lub migającym. Oprócz tego wymagane jest oświetlenie tylne świecące w sposób ciągły lub migający oraz tylny odblask w czerwonym kolorze. Zachęcamy Cię do zainwestowania w dobrej jakości lampki rowerowe, które poprawią Twoją widoczność na drodze, a przy tym zwiększą komfort jazdy po zmroku.
Dzwonek w rowerze to kolejny obowiązkowy element wyposażenia. Jest on niezwykle przydatny w mieście, ponieważ korzystając z niego, możesz poinformować pieszych, o tym, że właśnie obok nich przejeżdżasz. Dzisiejsze dzwonki rowerowe wcale nie przypominają topornych produktów sprzed kilkunastu lat. Są stylowym, minimalistycznym dodatkiem wytwarzającym przyjemny dla ucha dźwięk.
Polskie prawo wymaga, aby rower posiadał przynajmniej jeden sprawny hamulec, warto jednak aby jednoślad miał dwa hamulce – przednie oraz tylne. Są one szalenie przydatne podczas zjazdów ze stromych uliczek. Zdecydowanie największą żywotnością i bezawaryjnością cieszą się hamulce tarczowe hydrauliczne, następnie hamulce typu V-Brake i hamulce szczękowe.
Oświetlenie przednie, tylne, dzwonek i hamulec – to obowiązkowe wyposażenie roweru. My dorzucilibyśmy do tego jeszcze odblaski np. montowane na szprychy rowerowe. Możesz też zdecydować się na opony z paskami refleksyjnymi lub na kamizelkę odblaskową. Podczas jazdy po mieście przydają się również kierunkowskazy. Dzięki nim nie musisz informować wyciągniętą o zamiarze skrętu w prawo czy w lewo. Jeśli planujesz zostawić rower bez tak zwanej opieki, miej przy sobie zapięcie/blokadę do roweru.
Artykuł sponsorowany sportano.pl
źródło zdjęcie: Pixabay