Karetka pogotowia
Warszawska róg Szerokiej w Tomaszowie Mazowieckim, w województwie łódzkim, CC0, via Wikimedia Commons
Bartłomiej Cieślak - 28 Marca 2021

Ujawniono dramatyczne nagrania z karetek. Sytuacja w Polsce jest fatalna

Dziennikarz Polsatu Artur Molęda dotarł do rozmów ratowników z dyspozytorami. Wyłania się z nich obraz nędzy i rozpaczy, który ujawnia prawdę o obecnym stanie polskiej służby zdrowia. Niestety, sytuacja jest naprawdę fatalna, a może być jeszcze gorzej.

Nagrania, do których dotarł reporter "Wydarzeń", to zapis korespondencji między załogami karetek a dyspozytornią. Trzeba przyznać, że obraz, który się z nich wyłania, jest naprawdę niepokojący. Załogi karetek bardzo często słyszą, że w szpitalach brakuje miejsc, muszą jeździć dziesiątki, a nawet setki kilometrów, godzinami czekać, walczyć z innymi o wolne miejsce.

Fatalna sytuacja polskiej służby zdrowia

Zapis nierównej walki z trzecią falą pandemii może wywoływać ciarki na plecach. Codzienność osób pracujących w karetkach pogotowia ukazuje jak ciężka sytuacja panuje w polskiej służbie zdrowia. Z powodu pandemii koronawirusa praktycznie wszędzie zaczyna brakować miejsc, przez co w obecnej sytuacji pacjent, który pilnie musi trafić do szpitala może zacząć bać się o własne zdrowie, bowiem zupełnie nie wiadomo gdzie i kiedy uda się znaleźć dla niego miejsce.

Jeden z ratowników przyznał, że gdy przyjechali z pacjentem do szpitala na Szaserów w Warszawie, dostali informację od lekarza z SOR-u, że czas oczekiwania jest nieznany. Podobnie wyglądało na Solcu, gdzie chorych trzymano już nawet w wózkowni.

Na pytanie do dyspozytorni, gdzie w takim razie mają pojechać z pacjentem, który wymaga szpitalnej opieki, usłyszeli słowa, których nie chce słyszeć żadna załoga karetki: „Ja jestem świadoma, że nigdzie nie ma wolnych miejsc. Nigdzie.”

Pacjentka szpitala tymczasowego zdradziła, co wyrabia się w placówcePacjentka szpitala tymczasowego zdradziła, co wyrabia się w placówceCzytaj dalej

Najgorsze w całej tej sytuacji jest to, że w ten sposób nie tylko pacjenci nie docierają do szpitali na czas, co może zadecydować o ich zdrowiu, a nawet życiu, ale również to, że z tego powodu cała karetka jest unieruchomiona i nie może ruszyć z pomocą innej osobie, która tej pomocy potrzebuje.

Magdalena Kompińska, ratownik medyczny, twierdzi, że z pacjentem w ciężkim stanie często czeka się nawet kilka godzin. Jeszcze rok temu taka sytuacja byłaby niewyobrażalna, a dzisiaj jest na porządku dziennym. Przeżywa to nie tylko ona z załogą, ale znaczna część wszystkich ratowników w Polsce.

Karetki odsyłane są z miejsca na miejsce, pokonują ogromne odległości zanim znajdą jakiekolwiek wolne miejsce. DO tego zawsze dochodzi niepewność, czy w kolejnym miejscu się uda, czy będzie to tylko kolejny przystanek na ich trasie.

W Warszawie dzienna liczba wezwań do pacjentów z koronawirusem sięga trzystu. Zaledwie tydzień temu liczba ta była o sto mniejsza. Pokazuje to skalę, jaką pandemia przybrała w Polsce. A dzienna liczba zakażeń póki co wcale nie maleje.

Tylko dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 29.253 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zmarło kolejnych 131 osób.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Polsat

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News