pies i kot
Freepik/freepik
Redaktor - 25 Lutego 2024

Adopcja psa i kota – co warto wiedzieć?

Każdy z nas potrzebuje towarzysza na dobre i na złe. Nie od dziś wiadomo, że bezbrzeżną miłością i oddaniem bezwarunkowo obdarzyć nas może zwierzę – na przykład pies czy kot. Adopcja zwierzęcia może ubogacić nasze domowe ognisko o wiele radosnych, wzruszających i szczęśliwych chwil. Jest to jednak również ogromna odpowiedzialność. Kiedy warto zdecydować się na adopcję psa lub kota? O jakich formalnościach należy pamiętać?

Adopcja psa i kota – kiedy warto się na nią zdecydować?

Potrzeba miłości i towarzystwa jest naturalna dla każdego człowieka. Choć inni ludzie czasem nas zawodzą, pies czy kot nie zrobią tego nigdy, ofiarując nam swoją bezwzględną i dozgonną lojalność i uwielbienie. Zwierzaka co prawda możemy zakupić, jednak dużo tańszą opcją i dużo korzystniejszą z moralnego punktu widzenia będzie adoptowanie psa lub kota.

Warto jednak pamiętać, że za naszą szczerą chęcią posiadania zwierzęcego towarzysza powinna iść również odpowiedzialność – wszak miłość to nie tylko słowa i czułości, ale przede wszystkim czyny. Przed adopcją zwierzęcia zastanówmy się przede wszystkim nad tym, czy dysponujemy wystarczającym czasem, jaki możemy przeznaczyć na nowego członka rodziny.

Istotną rolę odgrywać mogą również pieniądze – adopcja psy czy kota to nierzadko niemała inwestycja. W grę wchodzi nie tylko karma dla zwierząt, legowisko czy zabawki, ale także okresowe wizyty u weterynarza czy szczepienia.

Na co się przygotować adoptując zwierzę?

Adopcja zwierzęcia może mieć dwa wymiary. Pierwszym jest adoptowanie go ze schroniska, gdzie kot czy pies spędzili już trochę czasu, wobec czego by nie dokładać im ewentualnych rozczarowań, lista formalności do spełnienia jest dość pokaźna. Będziemy musieli stopniowo zapoznawać się ze zwierzęciem, odwiedzając go w schronisku, a prócz wypełnienia stosu formularzy, będziemy również musieli zaprosić pracowników schroniska do swojego domu na wizytę kontrolną.

Nieco prościej będzie adoptować zwierzę od osoby prywatnej. Bardzo często formalności w tym zakresie ograniczają się do wyrażenia odpowiedniej chęci i umówienia się na przekazanie zwierzęcia pod skrzydła nowego opiekuna. Bez względu jednak na to skąd pochodzi nasz nowy członek rodziny, powinniśmy pamiętać o tym, by do tematu adopcji zwierząt podchodzić odpowiedzialnie.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News