R
Redaktor - 3 Października 2023

Style inwestycyjne na rynku Forex – zobacz, spośród czego możesz wybierać!

Styl inwestycyjny to ważny element inwestowania. Wymienia się go zaraz obok strategii oraz systemu inwestycyjnego, a także znajomości rynku. W takim ujęciu styl to pewna indywidualna cecha danego tradera. Obranie własnego stylu pozwala uniknąć niekonsekwencji w działaniu oraz zmniejsza narastające z czasem niepewności.

Styl inwestycyjny – definicja

Styl inwestowania to nic innego, jak indywidualna cecha każdego uczestnika rynku, która określana jest na podstawie różnych parametrów. Odkrycie i wspieranie swojego stylu to zazwyczaj dobry krok ku trafniejszym decyzjom inwestycyjnym. Inwestor czuje się dzięki temu bardziej pewny w kwestii dalszych ruchów.

Styl inwestowania nie jest więc tożsamy ze strategią inwestycyjną (reguły i techniki inwestycyjne stosowane do realizacji kupna i sprzedaży) czy systemem inwestycyjnym (zespół reguł opracowanych na podstawie przesłanek matematycznych). Styl inwestowania stanowi odrębny zbiór zasad i prawideł, które dany trader stosuje w każdej swojej transakcji – niezależnie od tego, jaką przyjął strategię czy który system inwestowania obrał.

Co wpływa na styl inwestowania?

Jest kilka ważnych parametrów, które określą to, jakim stylem inwestowania posługuje się dany inwestor. Warto nadmienić, że są to czynniki wysoce obiektywne – zależą więc od tego, jakie jest podejście danego inwestora do pieniędzy, ryzyka itp.

Wśród czynników wpływających na styl inwestowania można wymienić m.in. inwestowany przez tradera kapitał, a także wysokość otwieranych przez niego pozycji, ich długość czy jego indywidualne podejście do
ryzyka. Na styl inwestowania składają się także zmienność aktywów, obierane sygnały wejścia i wyjścia z rynku, poziomy wsparcia, wskaźniki wykorzystywane z analizy technicznej, a nawet liczba przeprowadzonych transakcji czy doświadczenie inwestora.

Najważniejsze style inwestycyjne

Wyróżnia się wiele różnych stylów inwestowania, które różnią się m.in. horyzontem czasowym. Należą do nich przede wszystkim:

  • Scalping – otwieranie i zamykanie pozycji w bardzo krótkim czasie, aby potencjalnie osiągać na nich niewielkie zyski, dążąc do wyeliminowania nadmiernej ekspozycji na ryzyko. Scalping zaliczany jest do stylów spekulacyjnych. Najdłuższe transakcje trwają tu zaledwie kilka minut, dlatego trader wybierający taki styl inwestycyjny, może dokonywać nawet dziesiątek transakcji w ciągu dnia.
  • Day trading – otwieranie i zamykanie pozycji w trakcie jednego dnia i pojedynczej sesji giełdowej. Takie krótkoterminowe podejście wymaga, podobnie jak w przypadku scalpingu, dużego skupienia na celu, pełnego zaangażowania, a także przyjęcia pewnego reżimu inwestycyjnego i ciągłego śledzenia informacji rynkowych.
  • Swing trading – rodzaj podejścia spekulacyjnego, w którym pozycja utrzymywana jest od kilku dni do kilku miesięcy. Inwestor naprzemienne zajmuje tu krótkie i długie pozycje, a następnie zamyka je z ewentualnym zyskiem (lub realizuje stratę). Podczas swing tradingu otwarta pozycja waha się od niższego do wyższego kursu (swing). Całe działanie opiera się na krótkich ruchach cen.
  • Inwestowanie długoterminowe – tzw. inwestowanie long-term polega na długotrwałym utrzymywaniu aktywów. Perspektywa inwestycyjna może być tu być naprawdę długa – zazwyczaj to co najmniej jeden rok, najczęściej – nawet kilka lat. Cierpliwość i wytrwałość to najważniejsze elementy długiego horyzontu inwestycyjnego. Istotna jest również minimalizacja kosztów transakcyjnych.

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach inwestowania? Nie wiesz, które podejście inwestycyjne sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku? A może przed otwarciem swojej pierwszej pozycji chcesz doszkolić się w zakresie tradingu? Dołącz do Ava Trade School i uzyskaj za darmo dostęp do eksperckiej wiedzy. Do dyspozycji masz aż 50 godzin nagrań oraz wiele innych przydatnych materiałów na temat tradingu. Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News