Materiały promocyjne
pexels.com
Wiadomości Pikio - 25 Kwietnia 2023

Jak wybrać klatkę dla chomika?

Jeśli nie miałeś nigdy chomika, z pewnością zastanawiasz się, jaką klatkę powinieneś mu kupić. Pamiętaj, że Twój ulubieniec będzie w niej spędzał większość życia, dlatego należy zadbać o to, żeby zaspokajała jego potrzeby. Podpowiadamy, jak wybrać klatkę dla gryzonia, a także jak ją urządzić!

Jaką klatkę kupić chomikowi?

Opieka nad chomikiem nie jest problematyczna, nie oznacza to jednak, że możemy powierzyć to zadanie małemu dziecku. Aby zapewnić gryzoniowi dobre warunki do życia, powinna się nim zająć cała rodzina. Dzięki temu zyskujesz pewność, że zwierzątko będzie cieszyło się dobrym zdrowiem.

Wbrew pozorom chomik potrzebuje przestrzeni, aby dobrze się czuł. Zastanawiasz się, jakie wymiary powinna mieć klatka dla chomika? Przede wszystkim zależy to od gatunku chomika, w przypadku chińskich i karłowatych to 60 × 40 cm, natomiast dla syryjskich – 80 × 40 cm. Warto jednak wybrać większą klatkę, do której bez trudu włożysz niezbędne akcesoria. Nie powinna ona mieć więcej niż 40–50 cm wysokości, ponieważ chomik może się wspinać, a upadek źle się skończy.

Klatka dla chomika – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Szukając klatki dla chomika, uwzględnij, z czego została wykonana. Metalowa klatka jest lekka, przewiewna i łatwa w czyszczeniu. Uważaj tylko, żeby nie miała zbyt szeroko rozstawionych prętów. W przeciwnym razie gryzoń może się przez nie przecisnąć, a także wyrzucać ściółkę. Maksymalny rozstaw szczebelków wynosi 1 cm, wówczas Twój ulubieniec będzie bezpieczny. Pamiętaj, że jeśli gryzoń jest w stanie przecisnąć główkę, spokojnie przejdzie cały. Ponadto zwróć uwagę, żeby klatka miała plastikowe, głębokie dno. Regularnie czyść i wietrz klatkę, żeby zapewnić zwierzątku odpowiednie warunki do życia. Metalowa klatka nie sprawdzi się w przypadku właścicieli kotów, ponieważ nie gwarantuje chomikowi należytej ochrony.

Szklany zbiornik z jednej strony ogranicza przepływ powietrza, swobodę i możliwość wspinaczki, a także szybko się nagrzewa. Z drugiej możemy swobodnie obserwować chomika, chronić go przed kotami, a także wyłożyć akwarium dużą warstwą ściółki.

Jak urządzić klatkę chomika?

Wybór klatki dla chomika jest niezwykle ważny, ponieważ to właśnie w niej gryzoń będzie jadł, spał, bawił się i odpoczywał. Zadbaj o to, żeby znalazły się w niej: miseczka na jedzenie, poidełko, kołowrotek i domek. Pamiętaj też o gałązkach do ścierania zębów, ponadto możesz postawić hamak, tunel, mostki i przekładki, czy ściankę wspinaczkową.

Wybierz odpowiednią ściółkę. Pamiętaj, że powinna być na tyle gruba, żeby zwierzątko mogło bez problemu się w niej schować i kopać norki. Poszukaj trocin, które nie skaleczą chomika ani nie pylą. Ważną rolę odgrywa też sianko, które zwierzątko będzie mogło podgryzać, nie robiąc sobie przy tym krzywdy.

Gdzie postawić klatkę dla chomika?

Klatka powinna znaleźć się w spokojnym miejscu, dzięki czemu chomik będzie mógł się wysypiać. Nie stawiaj jej na podłodze, w pobliżu kaloryfera ani w nasłonecznionych miejscach. Uważaj też, żeby nie narazić zwierzątka na przeciągi. Postaw klatkę w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura pokojowa.

Artykuł sponsorowany

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News