Materiały promocyjne
Materiały promocyjne
Wiadomości Pikio - 28 Kwietnia 2023

Kiedy i jak zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Kleszcze są prawdziwą zmorą wielu psich opiekunów. Czyhają już nie tylko na łąkach oraz w lasach, ale także w przydomowych ogródkach i w krzakach pod blokiem na miejskich osiedlach. Kiedy należy zabezpieczyć psa przed kleszczami? Jaki preparat na kleszcze dla psa będzie najlepszy?

Kiedy stosować preparaty na kleszcze dla psa?

Wiele osób wciąż przekonanych jest, że istnieje tzw. “sezon na kleszcze” i psy należy zabezpieczać od wiosny do jesieni. Tymczasem od wielu lat klimat w Polsce sprzyja rozmnażaniu się i żerowaniu również poza tym okresem. Te krwiopijcze pajęczaki mogą atakować, gdy temperatura otoczenia jest powyżej 4,5 stopni Celsjusza. Oznacza to, że w praktyce “sezon na kleszcze” trwa przez cały rok, dlatego nie należy rezygnować z zabezpieczania psa przed kleszczami przez okres zimowy.

Czym zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Na szczęście, na rynku dostępnych jest mnóstwo skutecznych preparatów przeciw kleszczom dla psów. Różnią się od siebie nie tylko substancją czynną i sposobem działania, ale przede wszystkim metodą podania, są to: obroże na kleszcze dla psów, krople spot-on i tabletki.

Obroża na kleszcze dla psa

Jest to jedna z najpopularniejszych form zabezpieczenia psów przeciw kleszczom. Ze względu na niską cenę, wysoką skuteczność oraz dużą wygodę cieszy się dużym zainteresowaniem wśród opiekunów. Najbardziej wyróżniającym się produktem na rynku jest obroża Foresto, która zabezpiecza psa przez okres 8 miesięcy. Działa zarówno odstraszająco na kleszcze i pchły, jak i bójczo. Gdy jakiś kleszcz wbije się w skórę zwierzęcia, usycha zanim zdąży się napić. Aby obroża na kleszcze była skuteczna, musi być noszona przez cały czas i być dobrze dopasowana, przylegając ściśle do skóry.

Krople na kleszcze dla psa

Kolejnym sposobem zabezpieczenia psa przed kleszczami są preparaty spot-on, czyli popularne krople na kark. Zwykle aplikuje się je raz na cztery tygodnie. Należy jednak pamiętać, by przez kilka dni po podaniu kropli nie kąpać psa ani nie pozwalać mu wchodzić do wody.

Krople na kark przeciw kleszczom cieszą się dość wysoką skutecznością w walce z pasożytami, jednak mają swoje wady - nie sprawdzą się u psów bezwłosych (dla nich zaleca się stosowanie obroży), a u psów z szatą wystawową mogą powodować tłuste plamy na sierści.

Tabletki na kleszcze dla psa

Ostatnim i jednocześnie najbardziej kontrowersyjnym sposobem zabezpieczenia psów przeciw kleszczom są tabletki. W zależności od środka, działają przez okres 5 tygodni, lub nawet trzech miesięcy. Choć charakteryzują się wysoką skutecznością, niosą za sobą pewne zagrożenie. W przypadku wystąpienia niepożądanej reakcji na podanie preparatu znacznie trudniej jest o skuteczną interwencję, ponieważ substancje czynne już krążą w krwiobiegu. Nie zaleca się ich stosowania w przypadku zwierząt starszych i chorych, a przed użyciem warto wykonać badania wątroby, by wykluczyć ryzyko pojawienia się problemów zdrowotnych.

Artykuł sponsorowany

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News