Jak donosi portal Kresy.pl, Polacy sfinansują emerytury Ukraińcom. Zakład Ubezpieczeń Społecznych potwierdza te doniesienia i wyjaśnia jak to ma działać.

Polscy podatnicy będą finansować emerytury imigrantom z Ukrainy i to w całości. Na mocy zawartej umowy w 2012 roku, która ma zagwarantować napływającym Polakom ze wschodu wypłatę emerytur po latach pracy na Ukrainie, w praktyce będą wypłacane również i przybyszom z Ukrainy. Naszemu krajowi grozi imigracja emerytalna i poważne problemy budżetowe ZUSu.

Portal Kresy.pl podaje, że wystarczy nawet krótki czas legalnej pracy w Polsce by móc pobierać z ZUS emeryturę w wysokości 1000 zł. Jest to u nas minimalny poziom świadczeń. Na Ukrainie wynosi on 2000 hrywien, czyli około 270 zł. Jedynym warunkiem jest to, żeby świadczeniobiorca mieszkał na stałe w Polsce. Całość pokryje strona Polska, Ukraina nie dołoży do tego ani złotówki.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych odniósł się do tego i wszystko potwierdził. Na pytanie, czy tak atrakcyjny model wypłacania emerytur będzie sprzyjał napływowi Ukraińców, którzy przybędą tu po wyższe świadczenia ZUS, nie chciał odpowiedzieć tłumacząc się, że nie zna opini ministerstwa na ten temat. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej także nie udzieliło odpowiedzi na to pytanie.

Źródło: kresy.pl

...

Zobacz również

Kto ma lepszą armię: Polska czy Ukraina? PORAŻAJĄCA różnica!