To nie błąd, ZUS zaczął wypłacać kosmiczny zasiłek. Jedna osoba dostanie 39 tys. złotych miesięcznie

To nie błąd, ZUS zaczął wypłacać kosmiczny zasiłek. Jedna osoba dostanie 39 tys. złotych miesięcznie Źródło: .

ZUS co miesiąc wypłaca pieniądze matkom w ramach zasiłku. Zazwyczaj nie są to wielkie kwoty, ale są przypadki, gdy przelewa na konta rodziców niemałe sumy. Trudno uwierzyć, że ZUS jest w posiadaniu takich pieniędzy.

ZUS szacuje wartość średniego zasiłku macierzyńskiego na 2,4 tysiące złotych. Okazuje się, że kwoty te mogą był wielokrotnie wyższe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie każdemu musi kojarzyć się z oddawaniem pieniędzy. Są osoby, które co miesiąc dostają od ZUS sowite przelewy. Te sumy naprawdę robią wrażenie.

ZUS szykuje rekordowy przelew. Dziesiątki tysięcy złotych

Jedną z takich szokujących dla zwykłego obywatela sum widzi co miesiąc na swoim koncie pewna mama z Rybnika. ZUS przelewa jej regularnie 39 tysięcy złotych. Ale to nie wszystko. Rekordzistką jest mama z Warszawy. Jej rachunek bankowy zasilany jest miesięcznie niebagatelną kwotą 78 577 złotych i 50 groszy. Skąd tak wysokie sumy? Są efektem wysokich składek, które z kolei wyliczone zostały od dużych zarobków. Jednym słowem, duże zasiłki otrzymują bogate osoby.

Zasady wyliczania zasiłku macierzyńskiego wyjaśnił na łamach "Rzeczpospolitej" Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego. Tłumaczy on, że kwota zasiłku wyliczana jest właśnie na podstawie odprowadzanych co miesiąc składek, a te są odzwierciedleniem wynagrodzenia. O wysokości świadczenia decyduje średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Zasiłek macierzyński dla 738 tysięcy osób. Część z nich to mężczyźni

Jak dokładnie wylicza się kwotę zasiłku? Za 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 6 tygodni urlopu rodzicielskiego (w obu przypadkach przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie) zasiłek macierzyński wynosi 100 procent podstawy wymiaru. Następne 26 tygodniu urlopu rodzicielskiego to 60 procent. Możliwe jest też zadeklarowanie chęci otrzymywania równej kwoty przez cały czas - wówczas na konto będzie co miesiąc spływać 80 procent podstawy.

Jak można wyczytać z danych, w 2018 roku ZUS wypłacał zasiłek macierzyński blisko 738 tysiącom osób. Aż 116 tysięcy to mieszkańcy województwa mazowieckiego. Co ciekawe, 31 tysięcy z nich to mężczyźni. Ojciec dziecka może przyjmować zasiłek m.in. w sytuacji, gdy matka od razu po urodzeniu podejmuje pracę zawodową. Kobieta musi pobierać pieniądze przez przynajmniej 14 tygodni, ale resztę - może oddać drugiemu rodzicowi. I w ten sposób jeden z mężczyzn z Wielkopolski inkasuje ok. 32 tysięcy złotych, co daje mu czwarte miejsce w rankingu wysokości zasiłków macierzyńskich.

  1. Największa tajemnica Jana Pawła II! Kim byli prawdziwi rodzice Karola Wojtyły? 
  2. Edyta Górniak dała Allanowi prezent za PÓŁ MILIONA złotych. Nie uwierzycie, co mu kupiła!
  3. W kilkanaście minut duże polskie miasto zostało zupełnie zalane. Kolejne obszary Polski zagrożone potężnymi nawałnicami
  4. Urodziła pięcioro dzieci. Niestety, do domu wróciło z nią tylko jedno
  5. Światowe media obiegła wstrząsająca wiadomość. Nie żyje legendarny gwiazdor, odszedł nieoczekiwanie w nocy

Źródło: Rzeczpospolita

Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu