Właśnie podali informacje o finansowej pomocy dla poszkodowanych przez pandemię. Już wiadomo, kto się załapie

Właśnie podali informacje o finansowej pomocy dla poszkodowanych przez pandemię. Już wiadomo, kto się załapie Źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ZUS w okresie epidemii ma pełne ręce roboty - wszystko przez wprowadzenie opcji finansowej pomocy dla średnich i małych firm oraz zatrudnionych. Chociaż do instytucji wpłynęło 3,7 mln wniosków, nie każdy otrzymał pomoc, wiadomo, kto ma największe szanse.

ZUS informuje, że nie każdemu udało się uzyskać pomoc. Mogły na to wpłynąć z góry ustalone wymogi - trzeba spełnić kilka wymagań.

Większość firm oraz samozatrudnionych uzyskali pomoc

Uzyskanie zwolnienia z opłacania ZUS-u to dla wielu pracodawców priorytet w czasie epidemii. Profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS-u, przyznała, że z tej opcji oraz ze świadczenia postojowego od 1 kwietnia skorzystało ponad 3,7 mln przedsiębiorców, którzy wysłali odpowiednie wnioski, jednak nie każdemu udało się załapać.

- Dokonaliśmy tego zwolnienia w odniesieniu do 92 procent pracodawców. Oni otrzymali już informację, że są zwolnieni ze składek. Ten okres jest brany pod uwagę przy ustalaniu prawa do świadczenia, w przyszłości ustalania emerytury, a także prawa do opieki zdrowotnej - tłumaczy prezes ZUS. Aby sprawdzić, na jakim etapie jest nasz wniosek i czy został przyjęty, można to zrobić w PUE ZUS z poziomu sekcji "Dokumenty i wiadomości". Kto nadal może skorzystać z pomocy finansowej od ZUS?

Nie każdy może otrzymać zwolnienie ze składek ZUS, są wytyczne

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Zwolnienie ze składek ZUS jest dostępne zarówno dla samozatrudnionych, jak i firm zatrudniających mniej niż 50 osób. Jeśli chodzi o samozatrudnionych, ze zwolnienia skorzystają również ci, którzy mają ulgę na start. Osoby zatrudniające od 10 do 49 osób będą zwolnione jedynie z połowy składek, a samozatrudnieni oraz dający zatrudnienie 9 osobom będą zwolnieni już z całości.

Dzisiaj grzeje: 1. Specjalny komunikat rządu. Zniesiony zostanie bardzo uciążliwy zakaz, wielu Polaków czekało
2. Młoda mama nudziła się na kwarantannie. Zrobiła córce rzecz, przez którą internauci zmieszali ją z błotem

Warunki jakie trzeba spełnić są dwa: firma musi być założona przed 1 kwietnia 2020 roku, a miesięczny przychód przekroczył 15 681 zł, ale dochód nie był wyższy niż 7 tys. zł. Wszystko wynika z ustaleń tarczy kryzysowej 3.0. Oprócz tego należy wiedzieć, że zwolnienie ze składek przysługuje za marzec, kwiecień oraz maj - jeśli składki zostały już opłacone, można liczyć na zwrot należności lub potraktować je jako poczet przyszłych składek.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Pierwsze objawy raka płuc. Nigdy ich nie lekceważ
  2. Nie żyje legenda polskiego sportu. Medalista olimpijski był kochany przez kibiców
  3. Wiśniewski pochwalił się zdjęciem długowłosej piękności. Już jej nie ukrywa
  4. Niepokojące wieści, możesz mieć problem z wypłatą gotówki. Chodzi o konkretne bankomaty
  5. Pracownicy TVP nie mogli dłużej milczeć. Wyszło na jaw jaka naprawdę jest Elżbieta Jaworowicz
  6. Smutek właścicieli restauracji. Ich biznesy upadły po wizycie Magdy Gessler

Źródło: Radio ZET

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News