Żona Radosława Sikorskiego, Anna Applebaum, odpowiedziałach na łamach „The Washington Post” dyrektorowi FBI James Comey, który stwierdził, że Polacy razem z Niemcami mordowali miliony Żydów. 

Anne Applebaum stanęła w obronie Polaków i napisała, że dyrektor FBI, który postulował większą edukację na temat Holokasutu, sam powinien douczyć się w tej materii. Publicystka pisze, że słowa Comeya były bardzo krzywdzące i są powtórzeniem mitu, jakoby Polacy byli odpowiedzialni za zbrodniczą, niemiecką politykę.

W swoim tekście na łamach „The Washington Post”. dla którego Applebaum pisze co dwa tygodnie, publicystka zaznacza, że w czasie II Wojny Światowej nie istniało państwo polskie, nie było odpowiednika francuskiego Vichy. Niemcy prowadzili swoją zbrodniczą politykę i to właśnie brak polskiego państwa pozwolił im na utworzenie systemu, który doprowadził do wymordowania 6 milionów Żydów. Applebaum zaznacza, że w Polsce za pomoc Żydom groziło rozstrzelanie całej rodziny.

Applebaum tłumaczy, że wielu Polaków nie pomagało Żydom, ponieważ w atmosferze totalnej wojny byli zastraszeni lub zobojętniali na los innych. Chcieli przeżyć.

źródło: The Washington Post

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.