Defilada z okazji Święta Wojska Polskiego wywołała bardzo skrajne emocje obywateli. Niektórzy z dumą przyglądali się sprzętowi, którym dysponuje armia, oraz samym żołnierzom. Inni za to ostro skrytykowali wydźwięk święta i jego kształt. Do tej drugiej grupy należała zdecydowanie jedna z najbardziej znanych polskich publicystek oraz feministek, która swoje myśli związane z obchodami ujawniła w kontrowersyjnym poście na Facebooku.

Profesor nadzwyczajna Uniwersytetu Warszawskiego Magdalena Środa w bardzo bezpośredni sposób odniosła się do tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego. Jej post natychmiast wywołał burzę wśród internautów, którzy nie spodziewali się tak zdecydowanych słów kobiety.

– Wojskowe defilady! Nie ma chyba nic bardziej obnażającego militarno-nekrofilny charkater patriarchalnych społeczeństw jak defilady (o wojnach nie wspominając, ale właśnie defilady mają je regularnie przypominać). Za wielkie pieniądze paraduje tam sprzęt oraz ludzie, których jedynym celem jest zabijanie innych ludzi i niszczenie innego sprzętu. Pokraczne czołgi, falliczne karabiny, sztywni chłopcy w sztywnych mundurach, kretyński krok defiladowy… – rozpoczęła kontrowersyjny post Środa. W dalszej jego części jeszcze szerzej rozwinęła swoją myśl, odnosząc się także do polityki partii rządzącej w tym kontekście.

– Budzi to z jednej strony moją odrazę, tak jak budzi ją każda przemoc, śmierć i zniszczenie, z drugiej strony ma to w sobie wiele komizmu: dorośli faceci na trybunach prężą pierś, zachwyceni swymi chłopczykami i bronią do zabijania. I nie mogą się doczekać, kiedy to wszystko będzie „na serio”, kiedy wreszcie pokażą innym, jak lekką ręką mogą wysłać te tysiące na śmierć. Jeszcze za rządów żadnej partii poza PZPR-em nie było takich przygotowań, takich pieniędzy i takiej pompy, nie mówić nic o obsesyjnym budowaniu mitu tej partii na katastrofie, ekshumacjach, ciągłych mszach za poległych –  dodała także w bardzo bezpośredni sposób profesor.

Post Środy wywołał całkowicie skrajne emocje wśród jej zwolenników. Niewiele osób spodziewało się bowiem, że aż tak ostro odniesie się do obchodów święta, które zgromadziło w Warszawie tysiące Polaków.

...

Zobacz również

Fot. Facebook