Jeszcze przed 13 grudnia liderzy partii rządzącej oraz opozycji zapowiadali ogromne tłumy na swoich marszach. Na marsz organizowany przez obóz władzy miało przybyć przynajmniej 25 tysięcy osób, na marsz KOD-u 30 tys. W rzeczywistości w obydwu wydarzeniach uczestniczyło o wiele mniej osób.

Politycy formacji Jarosława Kaczyńskiego zapowiadali, że w organizowanym przez nich marszu z okazji rocznicy wprowadzenia w komunistycznej Polsce stanu wojennego weźmie udział przynajmniej 25 tysięcy zwolenników obozu władzy.

Szacunki polityków okazały się – delikatnie mówiąc – drastycznie zawyżone, ponieważ na marszu Prawa i Sprawiedliwości pojawiło się niecałe 3 tysiące osób.

Z kolei jak przekonywali przed 13 grudnia liderzy Komitetu Obrony Demokracji, w ich wydarzeniu miało wziąć udział co najmniej 30 tysięcy osób.

Tutaj ostateczne szacunki się jednak różnią. KOD przekonuje, że 13 grudnia maszerowało w ich manifestacji zapowiedziane 30 tysięcy osób, jednak jak przekonuje minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak – w marszu KOD wzięło udział zaledwie 5 tysięcy osób.

Z kolei rzecznik stołecznego ratusza zapewnia, że w marszu KOD uczestniczyło ok. 25 tysięcy osób, a w marszu PiS niecałe 3 tysiące.

bh

...

Zobacz również