Jak dowiedziała się nieoficjalnie Rzeczpospolita, Zjednoczona Lewica nie wyklucza koalicji z formacją Jarosława Kaczyńskiego. 

Jak przekonuje Rzeczpospolita liderzy Zjednoczonej Lewicy po ostatecznym rozstrzygnięciu w nadchodzących wyborach parlamentarnych nie wykluczają koalicji z Prawem i Sprawiedliwością.

Wszystko ma zależeć od tego kto zostanie premierem po ewentualnej wygranej formacji Jarosława Kaczyńskiego. Gdyby premierem został prezes PiS – na co oficjalnie się nie zanosi – będący w opinii lewicy „symbolem zła IV RP” to koalicja jest wykluczona. Jeśli jednak szefem nowego rządu zostałaby, zgodnie z zapowiedziami, Beata Szydło to koalicja nie jest wykluczona.

Takie założenia – jak mają przekonywać wysoko postawieni działacze Zjednoczonej Lewicy – mają swoje źródło w podobieństwach programowych obydwu formacji, które największy nacisk kładą na politykę socjalną, prawa pracownicze i wsparcie najuboższych.

Doniesienia Rzeczpospolitej dementuje jednak w typowy dla siebie sposób jeden z liderów Zjednoczonej Lewicy, Janusz Palikot, który oświadczył, że prędzej mu wyrośnie kaktus na dłoni niż dojdzie do koalicji Zjednoczonej Lewicy z Prawem i Sprawiedliwością.

–  Koalicja z PiS nie daje żadnej możliwości zrobienia nowoczesnego, świeckiego i przyjaznego dla ludzi państwa. Ani ja, ani Barbara Nowacka, ani Leszek Miller, nikt z nas nie zgodzi się na taką współpracę – skomentował doniesienia Rzeczpospolitej Janusz Palikot.

Lider Twojego Ruchu nie wyklucza natomiast wielkiej „antypisowskiej” koalicji, nawet z Platformą Obywatelską.

Dziś na konferencji prasowej w Lublinie mówiłem o tym, jak Platforma pożycza (delikatnie mówiąc) pomysły Zjednoczona…

Posted by Janusz Palikot on 2 października 2015

 
Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: rzeczpospolita / dziennikwschodni

...

Zobacz również