Odbyła się premiera filmu „Smoleńsk” Antoniego Krauzego, czyli filmu który miał pod górkę jak mało które dzieło filmowe w III RP. Przypomnijmy, że prace nad filmem zaczęły się na początku 2013 roku, zdjęcia wykonano głównie w 2015 roku, opóźniał się też termin premiery, były problemy z postprodukcją, scenariuszem, który był wielokrotnie zmieniany, a w międzyczasie też miał miejsce konflikt reżysera i producenta. Sam „Smoleńska” jeszcze nie oglądałem, ale jest jednak przesłanka by uznać, że film ten nie jest dziełem nieudanym, mówiąc bardzo ostrożnie, a to dlatego, że Gazeta Wyborcza nie zdołała się do niego przychrzanić. Recenzja pana Romana Pawłowskiego, kto go szanuje, a kto nie, to już jest sprawa prywatna, jest głównie recenzją ze Smoleńska jako z wydarzenia historycznego. Pan Pawłowski wymienia cały katalog rzeczy, które jego zdaniem są elementami oszołomskiej teorii spiskowej.

W wyborach lokalnych w Meklemburgii niedawno powstała partia AFD uzyskała wynik o 1% lepszy od partii CDU Angeli Merkel, a wybory wygrało SPD. Z punktu widzenia praktyki politycznej nic szczególnego się tam nie zmieni, bo nadal będzie rządzić koalicja CDU-SPD, czyli modelowi picusie, których tak też zaczynają postrzegać wyborcy dlatego szukają alternatywy. Parę lat temu wydawało się, że alternatywę budować będą jakieś ruchy lewicowe, ale one też okazały się picem i były zblatowane z establishmentem. Teraz taki antyestablishmentowy ruch jakim jest Alternatywa Dla Niemiec wzbudza zrozumiały niepokój zasiedziałych elit europejskich. Nasz niepokój też wzbudza, bo jest to partia otwarcie sympatyzująca z Rosją i wskazująca na Putina jako partnera dla Niemiec.

Radosna wiadomość dla wyznawców Platformy Obywatelskiej, bo i tacy nas oglądają jakkolwiek z obowiązku służbowego. Zarząd PO się zebrał i zadecydował o strategii, w myśl której uwaga: „Teraz Gronkiewicz-Waltz ma działać dynamiczniej, by odbudować swoją wiarygodność”.

Materiał pierwotnie pojawił się w Telewizji Republika i na uziemkiewicza.pl 

Zobacz również