Zgwałcił 13-latkę. Sąd pozwolił mu wziąć z nią ślub, by uniknął więzienia

Zgwałcił 13-latkę. Sąd pozwolił mu wziąć z nią ślub, by uniknął więzienia Źródło: źródło: wikimedia.org/Tintazul, pixabay.com

Obrońcy praw dzieci są zszokowani decyzją jednego z tunezyjskich sądów. Ten zgodził się bowiem na zawarcie małżeństwa przez 13-letnią dziewczynkę i jej 20-letniego krewnego. Wszystko przez fakt, że mężczyzna zgwałcił nastolatkę i chciał uniknąć więzienia.

Nastolatka jest w ciąży z bratem swojego szwagra. Mężczyzna zgwałcił 13-latkę, a za swój czyn trafił przed sąd. Ten jednak uznał, że zezwala 20-latkowi na zawarcie związku z dziewczynką. Zarówno proces sądowy jak i ślub, który już się odbył, próbowali sabotować obrońcy praw dziecka.

Sędzia pozwolił 20-latkowi na zawarcie małżeństwa z dzieckiem, by ten uniknął 6 lat odsiadki. Postąpił tak w oparciu o jeden z zapisów tunezyjskiego kodeksu karnego. Ten umożliwia takie "uratowanie się ślubem" przed więzieniem.

Nie tylko aktywiści byli oburzeni takim potoczeniem się sprawy. Decyzję sędziego skrytykowali nawet inni sędziowie. Jeden z nich zauważył, że sędzia mógł, ale nie musiał pozwolić na ślub 20-letniemu gwałcicielowi.

 - W tej konkretnej sprawie sędzia kierował się najzwyczajniej przestarzałym prawem. Tunezja jako jeden z pierwszych krajów tego regionu ratyfikowała międzynarodowe umowy gwarantujące prawa dzieci. Ten jeden przepis nie został jednak zmieniony. Do sędziego należała decyzja o jego zastosowaniu - komentuje sędzia.

Głos w sprawie zabrała też minister ds. kobiet, dzieci i rodziny. Oświadczyła, że ubolewa nad takim wyrokiem sądu. Zaznaczyła też, że starała się o anulowanie małżeństwa dla dobra nastolatki, jednak nie udało się jej. Obrońcy praw dziecka żądają teraz, by władze kraju wzięły 13-latkę w obronę i zapewniły jej kontynuowanie edukacji.

pt
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News