Irańska aktywistka stała się symbolem walki o wolność kobiet po tym jak ogoliła się na łyso. Choć zgoliła głowę z myślą o sprzedaży włosów na rzecz chorych na raka dzieci, jej czyn nabrał całkiem innego wydźwięku.

Po tym jak Iranka zgoliła głowę stwierdziła, że nie musi nosić na niej chusty. Irańskie prawo nakazuje bowiem, by kobiety zakrywały nią włosy. Jednak od momentu, gdy ich nie ma, nie ma także potrzeby ich nakrywania.

„Nie ma włosów, nie ma policji obyczajowej! Nie mają już powodu ci, którzy zawsze kazali mi zakrywać włosy, by teraz mnie aresztować” – napisała na Facebooku. Jej post ma już 13 tys. polubień i udostępniono go ponad 1600 razy.

Kobieta od kilku lat na swojej facebookowej stronie My Stealthy Freedom publikuje różne treści dotyczące walki o wolność kobiet w Iranie. Zachęca też do sprzeciwiania się wszechobecnemu terrorowi policji obyczajowej. Jej funkcjonariusze bowiem wnikliwie sprawdzają m.in. czy każda kobieta po wyjściu z domu nałożyła na głowę chustę, by zakryć włosy. Kobieta bez takiej chusty trafia od razu do więzienia.

Ostatnio do więzienia za brak chusty trafiło 8 kobiet zajmujących się modą. Policja obyczajowa oskarżyła je o publikowanie na Instagramie zdjęć modelek bez chust. Irańska aktywistka odpowiedziała na te wydarzenia we wpisie na stronie My Stealthy Freedom.

„Policja nie tylko nie pozwala nam pokazywać naszej prawdziwej tożsamości na ulicach, ale teraz także chce nas wykluczyć z mediów społecznościowych”.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!


źródło: ofeminin.pl, facebook.com
pt

...

Zobacz również