"Ludzie nie chcą przychodzić, bo mamy Downa". Nierówna walka Cafe Równik z dyskryminacją

"Ludzie nie chcą przychodzić, bo mamy Downa". Nierówna walka Cafe Równik z dyskryminacją Źródło: .

Zespół Downa nie oznacza, że osoby cierpiące na to zaburzenie nie mogą funkcjonować w społeczeństwie. Wrocławski lokal Cafe Równik podjął trudną walkę z dyskryminacją swoich pracowników. Niektórzy klienci kawiarni potrafią być okrutni.

Zespół Downa to zaburzenie, na które cierpi większość obsługi w społecznej kawiarni "Cafe Równik". Praca w tym miejscu ma być dla nich formą terapii, niestety, nie wszyscy klienci to rozumieją. Właściciele lokalu mają już dość, wystosowali oficjalny apel w internecie. Odzew jest ogromny.

Zespół Downa to nie koniec życia

Wrocławska kawiarnia społeczna "Cafe Równik" powstała ponad dwa lata temu z inicjatywy terapeutów ze Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji czyli terapii poprzez pracę i działanie. Obsługa lokalu to osoby z niepełnosprawnościami, dla których praca w tym miejscu stanowi wielkie wyzwanie, ale również ogromną przyjemność i formę leczenia.

- Zatrudniamy 10 osób plus mamy 5 stażystów. Wszyscy to są osoby ze spektrum autyzmu, z zespołem Downa i niepełnosprawnością intelektualną. Oni mówią o "Równiku", że to ich drugi dom - to mnie bardzo wzrusza - opowiada logopeda prof. Małgorzata Młynarska, założycielka lokalu.

Niestety, choć lokal nie ukrywa swojej misji i wszędzie można znaleźć informację, że jest to kawiarnia społeczna, nie wszyscy klienci rozumieją, jaki cel ma to miejsce. Pojawiają się osoby, które jawnie krytykują i obrażają personel, a niektórzy opuszczają wnętrze chwilę po tym, kiedy zorientują się, że będą ich obsługiwać osoby niepełnosprawne. Niedawno współwłaścicielka lokalu odebrała maila, który sprawił, że zamarła z wściekłości. Autorka wiadomości poprosiła o rezerwację na uroczystość rodzinną, ale zaznaczyła, by "obsługa podczas przyjęcia była pełnosprawna". Na Facebooku kawiarni również pojawiają się obraźliwe i pełnie niezrozumienia komentarze.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Oni widzą ludzkie spojrzenia, czytają też te wszystkie wpisy, komentarze, oni przecież mają smartfony. I przejmują się tym bardziej niż osoby w pełni sprawne. Oni czują wiele rzeczy mocniej. My potrafimy się mentalnie obronić przed atakami, potrafimy odpowiedzieć sarkazmem, a oni nie mają takich mechanizmów obronnych. Oni są w tym bezradni. Mówią mi wtedy: "To na pewno przez to, że mamy Downa, ludzie do nas nie przychodzą". Przecież oni sobie ze wszystkiego zdają sprawę - opowiada terapeutka.

Zachowanie niektórych klientów kawiarni jest oburzające

Cafe Równik wystosowało oficjalny apel na swoim Facebooku, w którym po raz kolejny tłumaczą swoją misję oraz proszą o zrozumienie i wyrozumiałość. Reakcja internautów zupełnie zaskoczyła właścicieli. Użytkownicy sieci pozostawili pod wpisem morze pozytywnych komentarzy i słów wsparcia. Profesor Młynarska jest niezwykle wzruszona, jej podopieczni dostali nowych sił i chęci do działania.

- Drodzy pracownicy Równika! Spieszę z informacją, że i pełnosprawnym kelnerom zdarzają się wpadki i potknięcia w pracy. Nie bierzcie wszystkich uwag ludzi do serca. Równik to miejsce, które jest fantastyczne, głównie dlatego, że to wy je tworzycie - napisał internauta. 

Dzisiaj grzeje: 1.Z ostatniej chwili. Nie żyje słynny reżyser i 3 osoby z jego rodziny, okropne doniesienia
2. Cena pączków u Magdy Gessler zwala z nóg. Trzeba wydać jeszcze więcej niż w zeszłym roku

- To naprawdę smutne, z jaką łatwością przychodzi nam oceniać innych. Każda chwila spędzona z tymi ludźmi to naprawdę ogromna lekcja. Lekcja tolerancji, szacunku. Tak, ich się podziwia, bo uwierzcie, że nie jest im tak lekko, jak nam - dodał kolejny.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Niezwykłej operacji guza mózgu towarzyszyły dźwięki skrzypiec. Na instrumencie grała sama pacjentka
  2. Arkadiusz Milik i Piotr Zieliński idą na wojnę z Napoli. Sąd wydał wyrok
  3. Dobijające informacje dla rodziny Królikowskich. Jednak się nie udało
  4. Umarła samotna, pogrążona w chorobie. Podczas pogrzebu Kotulanki ksiądz wypowiedział bolesne słowa
  5. Ukryta kamera nagrała ostatnie chwile 18-latki. Wpuściła do mieszkania swojego zabójcę, nie miała żadnych szans
  6. Jutro pod żadnym pozorem nie kupuj pączków. Ujawniono druzgocące informacje przed tłustym czwartkiem

źródło: ABC Zdrowie

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News