Zesłanie Ducha Świętego 2019
pixabay.com/geralt
Adrian Sobolewski - 21 Maja 2019

Kiedy obchodzimy Zesłanie Ducha Świętego 2019? Potocznie nazywane jest inaczej

Zesłanie Ducha Świętego 2019 - kiedy w tym roku obchodzimy to święto? Jest to jedno z najbardziej znaczących świąt dla chrześcijan, a jego data zmienia się co roku - jest zależna od innego święta obchodzonego w Kościele.

Zesłanie Ducha Świętego 2019 - w tym roku obchodzimy to święto dość późno. Dla chrześcijan jest to bardzo ważny dzień, a dla samej instytucji Kościoła - swego rodzaju akt założycielski. Co dokładnie stało się w Zesłanie Ducha Świętego i kiedy obchodzimy to święto?

Zesłanie Ducha Świętego 2019 - data, kiedy obchodzimy?

Zesłanie Ducha Świętego w Kościele jest świętem ruchomym - jak wiele najważniejszych świąt. Jego data jest uzależniona od tego, kiedy wypada dzień zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, czyli Niedziela Wielkanocna. Według Dziejów Apostolskich akt zesłania Ducha Świętego na apostołów nastąpił 50 dni po zmartwychwstaniu Chrystusa, a 10 dni po jego wstąpieniu do nieba. Aby to upamiętnić to wydarzenie, w dniu siódmej niedzieli po Wielkanocy - czyli 49 dni po tym dniu - obchodzimy właśnie Zesłanie Ducha Świętego. Oryginalnie święto to trwało dwa dni - miało miejsce w niedzielę 49 dni po Wielkanocy i w poniedziałek 50 dni po tym dniu, ale świętowanie drugiego dnia w niektórych krajach - między innymi w Polsce - zostało zniesione.

Wydaje się w takim razie, że obliczenie dokładnej daty święta Zesłania Ducha Świętego powinno być bułką z masłem. Wystarczy wziąć datę Wielkanocy i dodać do niej 49 dni. W tym roku święto Zmartwychwstania Pańskiego wypadało w niedzielę 21 kwietnia. Oznacza to, że Zesłanie Ducha Świętego będzie 9 czerwca 2019 roku. Od tego dnia niedługo już do święta Bożego Ciała, które wypada już 20 czerwca!

Zesłanie Ducha Świętego - inaczej Zielone Świątki

Zesłanie Ducha Świętego, zwane też w tradycji ludowej Zielonymi Świątkami, jest jednym z najważniejszych świąt dla Kościoła. 50 dni po zmartwychwstaniu Jezusa do zebranych w wieczerniku apostołów i Maryi przyszedł Duch Święty. Według Dziejów Apostolskich objawił się on jako ogniste języki, które zstąpiły na uczniów Chrystusa, którzy zaczęli mówić wszystkimi językami świata, głosząc zmartwychwstanie i chwaląc Boga. Otrzymali też inne dary duchowe, które miały pomóc im w głoszeniu świadectwa i nauki Jezusa na całym świecie.

Dla Kościoła jest to istotne święto, gdyż symbolicznie rozpoczyna jego misyjną posługę. Apostołowie, którzy od tego czasu nie znali barier językowych, mogli rozejść się na cztery strony świata i głosić tam Słowo Boże. Tę tradycję ma kontynuować Kościół, którego zadaniem jest niesienie Ewangelii w każdy, najbardziej nawet odległy zakątek świata. W niektórych interpretacjach Biblii jest to również symboliczny akt przebaczenia za starotestamentalną wieżę Babel - mimo tego, że języki ludzkie zostały pomieszane, świadectwo Chrystusa mogło trafić do każdego.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Edyta Lewandowska prywatnie. Mąż zmienił jej życie?
  2. Jaki jest największy kot domowy na świecie? Trudno w to uwierzyć
  3. Jak zrobić screena na laptopie? To zależy od systemu komputera
  4. Magda Wójcik z Big Brothera. Ile ma lat celebrytka?
  5. Adrian Łabanowski - kim jest mąż Marii Sadowskiej?
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News