Masz próchnicę? Może być przyczyną zatoru mózgowego

Masz próchnicę? Może być przyczyną zatoru mózgowego Źródło: pxhere.com/Waseem Farooq

Zęby, które są zepsute, namnażają w jamie ustnej sporą ilość bakterii. Niektóre z nich powodują spustoszenie w ludzkim organizmie, doprowadzając nierzadko do śmierci. Badania naukowców są jednoznaczne.

Zęby to najbardziej narażona na psucie się część ludzkiego układu kostnego. Nieodpowiednia higiena, unikanie wizyt u dentysty, dieta bogata w cukry tylko przyspiesza nieodwracalny proces psucia się zębów. Jednak skutki takiego nieprzejmowania się higieną mogą być opłakane i w najmniej spodziewanym momencie mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Zęby objęte próchnicą powodują zatory mózgowe

Problemy z próchnicą w Polsce dotyczą 80% 6-latków, 96% 18-latków i prawie 100% 35-latków oraz starszych. Jest określana jako choroba cywilizacyjna. Polega na demineralizacji szkliwa przez kwasy zmetabolizowane z cukrów. Osłabia cały ząb i powoduje choroby przyzębia. Odpowiada nie tylko za spustoszenie jamy ustnej, ale jest powodem szybkiej śmierci.

Naukowcy z Uniwersytetu w Tampere doszli do niepokojących wyników. Okazuje się, że bakterie, które namnażają się w jamie ustnej z powodu próchnicy i przedostaną się do krwioobiegu, w prawie 80% powodują zator mózgu.

Uczeni przeanalizowali skrzepliny, które lekarze usunęli 75 pacjentom w przypadku zatoru wymagającego natychmiastowej interwencji. Badania pokazały, że w 79% skrzepów występowały bakterie, których DNA występowało także w jamie ustnej.

Bakterie z ust mogą spowodować zakrzepy, udary, tętniaki i zakrzepice

Zespół badaczy z Tampere wskazał również, że te same bakterie, które tworzą się w jamie ustnej przez próchnicę, są najczęstszym powodem tworzenia się skrzeplin powodujących zawał serca, pękania tętniaków mózgowych i tworzenia się zakrzepów w tętnicach kończyn dolnych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jeśli dojdzie do zakrzepu tętnicy mózgowej, jego skutkiem w 87% jest udar. Zakrzep powodowany jest przez skrzepliny znajdujące się w tętnicach szyjnych. Przez pulsowanie krwi skrzepliny są "przesuwane" dalej w światło tętnicy, a gdy nie mają już miejsca na dalszą podróż, tamują przepływ krwi i powodują zatrzymanie krążenia mózgowego.

Wszystkiemu winne są paciorkowce. Jeśli nie opuszczają jamy ustnej - wszystko jest w porządku, wystarczy antybiotyk, by zwalczyć kolonie tych bakterii. Ale jeśli trafią do układu krwionośnego mogą wpędzić nawet grobu. Paciorkowce są też znane z tworzenia miejscowych infekcji, na przykład zastawek serca. Łączą się z płytkami krwi przez co powodują zwiększenie szans na skrzepliny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Natalia Kukulska po latach zdradziła coś niesamowitego o Zbigniewie Wodeckim. Aż trudno w to uwierzyć
  2. Dramat Poli Raksy. Legendarna aktorka w bardzo GORZKICH słowach podsumowała swoją karierę. Będziecie płakać
  3. Afera wokół żony Sławomira na festiwalu Polsatu. Widzowie przecierali oczy ze zdumienia, ona wystąpiła bez bluzki?!
  4. Gościom opadły szczęki. Nagle na wesele wparowała Magda Gessler i zrobiła niezłe show, nagranie hitem sieci
  5. Awantura w pałacu. Zalana łzami księżna Kate spakowała walizki i się wyniosła
  6. Przerażający wypadek w Małopolsce. Autokar stanął w płomieniach, w środku 70 osób

Źródło: Science Daily

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News