Zdumiewające odkrycie naukowców. Oto przybysz spoza Układu Słonecznego

Zdumiewające odkrycie naukowców. Oto przybysz spoza Układu Słonecznego Źródło:

Takich odkryć nie dokonuje się codziennie. Naukowcy wprost przyznają, że jest to odkrycie epokowe i bardzo niezwykłe. Odkryto bowiem przybysza spoza Układu Słonecznego, a może nawet spoza naszej galaktyki.

Chodzi o niezwykłą planetoidę o nazwie A/2017 U1. Cóż jest w niej takiego niezwykłego? Jest to pierwsze w historii zaobserwowane ciało niebieskie, które przybyło do nas spoza układu słonecznego. Jest to też pierwszy przypadek, w którym pojęto decyzję o re-klasyfikacji zaobserwowanego obiektu. A/2017 U1 nazywało się wcześniej C/2017 U1 (PANSTARRS) i określono je kometą długookresową. Kiedy obiektowi przyjrzano się dokładniej za pomocą VLT (Very Large Telescope), okazało się, że nie wykazuje cech typowych dla komety. Nie wykazuje też cech typowych dla żadnych obiektów odkrywanych w naszym układzie słonecznym.

Epokowe odkrycie

Czekaliśmy na ten dzień całe dekady - stwierdził Paul Chodas z NASA. - Ten obiekt pochodzi spoza naszego Układu Słonecznego - powiedział z kolei Rob Weryk z Instytutu Astronomii na Uniwersytecie na Hawajach, analizując ruch planetoidy, nietypowy dla innych obiektów w naszej galaktyce. Obiekt, który przybył do nas spoza naszego układu gwiezdnego, jest niewielką planetoidą. Ma średnicę ok. 400 m, porusza się jednak z ogromną prędkością, bo aż 25,4 km/s. Z Układu Słonecznego planetoida prawdopodobnie uda się w kierunku konstelacji Pegaza. Jak wnioskują naukowcy, obiekt już raczej nie powróci w nasze strony. Źródło: telewizjarepublika.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News