Ta infografika robi prawdziwą furorę w sieci. Udostępniona już setki razy według wielu jest dowodem na to, że Europejczycy sami wręcz ściągają na kontynent imigrantów z Afryki. Prowadzić do tego ma nadgorliwość strażników, którzy ratują uchodźców z lichych łajb.

Grafikę na Twitterze udostępnił Wojciech Szewko, który okrasił ją komentarzem – „w przyszłym roku będą ich zgarniać w Libii z nabrzeży”. Obrazek przedstawia bowiem miejsca na morzu, w których imigranci byli ratowani z pontonów i mizernych łajb w ostatnich latach. Jak widać na grafice, od 2014 roku ratownicy podpływają coraz to bliżej libijskich wybrzeży.

Zdaniem wielu internautów obrazem ujawnia prawdziwe oblicze kryzysu migracyjnego, za którego sztucznym podtrzymaniem stoją sami Europejczycy. Coraz dalej idące akcje ratunkowe prowadzą do odwrotnych skutków niż zamierzone. Im skuteczniej udaje się ratować migrantów, tym bardziej brawurowi są ich przemytnicy, którzy nie muszą specjalnie starać się przy ich przemycie i mogą sobie pozwolić na „ewentualne ofiary”. Szybko bowiem imigranci są przejmowani przez ratowników, którzy zabierają ich ze sobą do Europy.

Wiemy, że nasze działanie nie jest rozwiązaniem problemu – mówi Stefano Argenziano z Lekarzy bez Granic.

Grafika pochodzi z artykułu New York Timesa, w którym autorzy podjęli się przyjrzenia efektom ubocznym coraz częstszych operacji ratowania imigrantów na morzu. Jak stwierdzono w artykule, problem kryzysu imigracyjnego należy rozwiązać w Libii, a nie w Europie – „poprawa warunków życia i perspektyw może zniechęcić ludzi do wsiadania na łodzie” – czytamy w NYT.

...

Zobacz również

źródło: twitter.com/wszewko