Coraz częściej zdarza się natrafić na nagranie okładających się, agresywnych, wulgarnych nastolatek. Co jest przyczyną wzrostu tej agresji? A może nie agresja wzrosła, a jedynie łatwiej ją utrwalić na wideo? Odpowiedzi na te pytania są zaskakujące.

Coraz częściej obserwuje się wśród nastolatek bardzo ostre, agresywne zachowania. Spotykamy się z tym między innymi przez nagrania wrzucane w internet. Takie zachowania żenują i zyskały już nawet swoją nazwę. To „żeńskie tsunami”, jak mówi Dr Janusz Czapiński, psycholog społeczny.

Zdaniem niektórych specjalistów fałszywe jest twierdzenie, że wśród młodych dziewczyn wzrósł poziom agresji. Jedynie dzięki smartfonom można je z łatwością utrwalić i udostępnić w internecie.

Na co innego jednak wskazują statystyki policyjne i badania naukowe. Jak się okazuje, w ciągu ubiegłej dekady – 1999-2010 – dziewczęta się niezwykle rozzuchwaliły. Wzrost podejrzeń pobicia przez dziewczyny do 16. r.ż. wzrósł w tym czasie o 169%. Tymczasem wśród chłopców, którzy wciąż są częściej agresywni, niż dziewczęta, wzrost ten wyniósł „zaledwie” 55%. Podobnie rzecz się ma z podejrzeniami o zniszczenie mienia – wzrost o 176% wśród nastolatek i o niecałe 39% wśród chłopców do 16. r.ż.

– Teraz chłopcy wygrzecznieli, a dziewczęta dorównały, a nawet przegoniły swoich kolegów: ćpają i palą więcej, piją tyle samo – stwierdził dr Czapiński.

Jaka jest przyczyna tak dramatycznego obrazu relacji między dziewczynkami w wieku gimnazjalnym? Tutaj nie ma jednej odpowiedzi. Wśród jednej z przyczyn prof. Krzysztof Wielecki, socjolog z UKSW wskazuje rozmycie się ról społecznych.

– Kobiety, tak jak mężczyźni, odczuwają frustrację. Kiedyś każda płeć wiedziała jak ją rozładowywać, bo było to ustalone kulturowo i przez wychowanie. Kobiety plotkowały, zwierzały się, nawet spowiedź była terapeutyczna. Walczyły też o dobro rodziny, więc umiały uspokoić sfrustrowanego pracą męża. Dziś już nie wiadomo dlaczego mężczyzna nie może się popłakać, a kobieta kogoś uderzyć – stwierdza Wielecki.
Pamiętacie pierwszego "Big Brothera"? Tak zmienili się uczestnicy programu [ZDJĘCIA]


Kobieta robi zdjęcia napastującym ją gamoniom - ich zachowanie to SZCZYT ŻENADY!

...

Zobacz również