Zawiasy za brutalny, zbiorowy gwałt na 17-latce. Więzienie za rzut tortem w sędzię

Zawiasy za brutalny, zbiorowy gwałt na 17-latce. Więzienie za rzut tortem w sędzię Źródło:

Nie od dziś wiadomo, że wyroki w Polsce dziwią. Jednakże, jak zauważył portal Głos Gminny, komentarze do ostatnich głośnych orzeczeń sądów wskazują, że przepisy prawne i ich stosowanie przez wymiar sprawiedliwości rozmijają się ze społecznymi odczuciami na temat wagi przestępstw. 

Za rzucenie tortem w sędzię decydującą o losie generała Czesława Kiszczaka, wymiar sprawiedliwości skazał Zygmunta Miernika na 2 miesiące pobytu w więzieniu. Sąd uznał, że mężczyzna "ugodził sędzię Annę Wielgolewską w tył głowy tortem" i w ten sposób ją poniżył. Za nazwanie jej "czerwoną szmatą" Miernik otrzymał dodatkowe 2 tygodnie w areszcie. Podczas odczytywania wyroku z sali dochodziły okrzyki "Białoruś".

Wyrok nie szokowałby, gdyby nie porównania do kar otrzymywanych przez sprawców znacznie poważniejszych przestępstw takich jak choćby gwałt zbiorowy na nieletniej. Takowy miał miejsce w Pietrzykowicach w grudniu 2013 roku. Sprawcy otrzymali kary od roku i trzech miesięcy więzienia do dwóch lat, aczkolwiek... w zawieszeniu na pięć lat. Muszą również zapłacić niewielkie grzywny i odszkodowanie po 2 tysiące złotych dla poszkodowanej.

Wyrok został publicznie potępiony, a sprawie przyjrzał się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który uznał, że kary są skandalicznie niskie i należy interweniować. Pikanterii dodaje fakt, że jeden ze skazanych to syn lokalnego działacza PSL.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji! Następny artykuł