Zawały liczą na pomoc – poszkodowana w niedzielnej burzy miejscowość podnosi się po tragedii

Zawały liczą na pomoc – poszkodowana w niedzielnej burzy miejscowość podnosi się po tragedii Źródło:

Potworne nawałnice nawiedziły w ostatnich dniach prawie całą Polskę. Największe straty zanotowano w małej wsi Zawały w województwie kujawsko-pomorskim. Miejscowi nie są w stanie sami uporać się ze stratami i pilnie potrzebują pomocy

Zawały to malutka miejscowość w gminie Obrowo, położona kilka kilometrów od Torunia. W niedzielne popołudnie mieszkańcy wsi przeżyli jedną z największych katastrof w życiu, a ich dobytki porwała nawałnica, która przeszła przez Powiat Toruński. Na poburzowy krajobraz składa się niezliczona ilość pozrywanych drzew i słupów energetycznych (w części wsi nie ma jeszcze domu), a pozrywane dachy, czy zdewastowane budynki dopełniają obraz tragedii, z jaką muszą zmierzyć się ludzie z województwa kujawsko-pomorskiego.

- Od dwóch dni na terenie dotkniętym kataklizmem pracują całe zastępy strażaków – mówi Wójt Gminy Obrowo, Andrzej Wieczyński. – Aktywnie działają również pracownicy energetyki, którzy starają się jak najszybciej doprowadzić prąd do wszystkich budynków w miejscowości. Mamy już plan działania, ale pewne jest, że sami nie udźwigniemy ciężaru strat.

Wiadomo już, że zniszczenia oszacowano na kwotę dwóch milionów złotych, a poszkodowanych zostało około pięćdziesięciu rodzin. Ilość strat jest tak ogromna, że mieszkańcy sami nie poradzą sobie z odbudowaniem swoich domostw i pokryciem kosztów napraw. Wiadomo jednak, że nie zostaną sami, bo do akcji pomocy włączyli się internauci oraz toruńskie stowarzyszenie Inicjatywa Młodych. Dzięki nim rozpoczęto akcję pomocową na szeroką skalę.

- Na portalu Facebook powstało wydarzenie "Podaj cegłę - 5 zł dla mieszkańców gminy Obrowo” – mówi Krzysztof Duda, prezes Inicjatywy. – Dzięki tej akcji chcemy nagłośnić sprawę zniszczeń w Zawałach i zachęcić wszystkich do pomocy poszkodowanym.

Jak pomóc mieszkańcom Zawał i innych poszkodowanych miejscowości w gminie Obrowo? Wystarczy wpłacić pieniądze na numer konta 43 94910003 0020 0006 0091 0036 (Urząd Gminy Obrowo), wpisując w tytule: „Pomoc dla poszkodowanych z terenu Gminy Obrowo”. Oprócz środków finansowych mieszkańcom niezbędne są również materiały budowlane – te można przekazywać bezpośrednio do Zawał. Wszelkie szczegóły znają organizatorzy akcji pomocowej – Inicjatywa Młodych.

(fot. Maciej Gorczyński/chillitorun.pl)

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News