Polskie matki z dnia na dzień stracą tysiące złotych. Nie da się ich odzyskać

Polskie matki z dnia na dzień stracą tysiące złotych. Nie da się ich odzyskać Źródło: Flickr

Zasiłek macierzyński może ulec zmianie. Niestety, polskie matki z dnia na dzień mogą stracić tysiące złotych. Co więcej, okazuje się, że nic nie można z tym zrobić. Polskie matki mają związane ręce.

Kobiety w Polsce mogły się naprawdę zdziwić, gdy spojrzały na swoje konto. Pojawiły się drastyczne zmiany. Zasiłek macierzyński został zmniejszony z powodów postanowienia tarczy antykryzysowej. Co takiego sprawiło, że matki otrzymują mniej pieniędzy?

Zasiłek macierzyński został zmniejszony

W zapisach tarczy antykryzysowej pojawiła się informacja, że ze względu na kryzys wywołany przez epidemię, pracownikowi można zmniejszyć pensję. Jednocześnie regulacje dotyczące przyznawania zasiłków macierzyńskich pozostały niezmienione. 

Zmiana godzinowego wymiaru pracy zostaje natychmiast odnotowana przez ZUS, który ustala zasiłek na podstawie pomniejszonego wymiaru pracy, a nie na podstawie średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy przed zwolnieniem. Będzie to w szczególności odczuwalne dla kobiet, u których znaczną część pensji stanowiła premia Zasiłek teraz może zostać zmniejszony nawet o kilka tysięcy złotych miesięcznie. Przykładowo, kobiety pobierające zasiłek w wysokości 2400 złotych, otrzymają teraz o około 1000 złotych mniej. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

"Mamy pokrzywdzone przez ustawę antykryzysową". Zasiłek nie będzie wyższy

Pokrzywdzone kobiety, które już dzisiaj odczuły zmiany wywołane ustawą antykryzysową, stworzyły grupę na Facebooku "Mamy pokrzywdzone przez ustawę antykryzysową". Matki próbują wywrzeć nacisk na politykówi doprowadzić do zmiany przepisów.

- Nie może być tak, że kobiety w ciąży i młode matki zostały postawione w tak trudnej i niesprawiedliwej sytuacji. Nie może być tak, że ZUS korzysta na tym kosztem tych osób. To straszne!" - napisała jedna z matek.

Dzisiaj grzeje: 1. Szumowski właśnie ogłosił. Wiemy, co dalej z obowiązkiem noszenia maseczek

2. Rząd luzuje kolejne obostrzenia dotyczące epidemii. Profesor Simon ostrzega

ZUS zabrał już głos w sprawie matek, którym zmniejszono zasiłek. Rzecznik, Paweł Żebrowski wyznał, że ZUS musi trzymać się obowiązujących przepisów.

- Jeśli zmiana etatu ma miejsce w trakcie pobierania zasiłku, a następnie zmienia się rodzaj pobieranego zasiłku (i pracownik nie otrzymał jeszcze wynagrodzenia po zmianie etatu), do obliczenia zasiłku przyjmuje się wynagrodzenie, które pracownik otrzymałby po tej zmianie, tj.: pełne miesięczne wynagrodzenie przysługujące w stałej miesięcznej kwocie oraz zmienne składniki wynagrodzenia – w przeciętnej miesięcznej wysokości wypłaconej innym pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy u pracodawcy - przekazał rzecznik. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Tragiczny wypadek młodego gwiazdora. Wielki talent zginął w wieku zaledwie 24 lat
  2. Magda Gessler przekazała smutną informację. Jej partner lekarz niestety nie może liczyć na wsparcie
  3. Nie żyje już ponad 100 osób, liczba ofiar może się zwiększyć. Niepokojące wiadomości z naszego kraju
  4. Bardzo niebezpieczny wieczór. IMGW ostrzega, lepiej uważać na siebie i bliskich
  5. Wyciekł screen rozmowy. Justyna Żyła zdruzgotana, Piotr zapadnie się pod ziemię?
  6. Policja w domu Ani Lewandowskiej. Dramatyczne sceny, sąsiedzi zamarli

Źródło: Fakt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News