zarobki kapelani urząd skarbowy
Pixabay.com RobertCheaib
Joanna Szwalikowska - 6 Stycznia 2021

Zarobki kapelanów w skarbówce przyprawiają o ból głowy. Dostają jeszcze więcej niż rok temu, czym się zajmują?

Średnie zarobki miesięczne kapelanów zatrudnionych w Krajowej Administracji Skarbowej wynoszą zdecydowanie więcej niż w roku poprzednim - nawet 6200 złotych brutto. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację posła Lewicy, która została opublikowana w mediach. Wiemy, czym zajmują się duchowni zatrudniani przez skarbówkę.

Zarobki kapelanów przyprawiają o zawrót głowy. W mediach pojawiły się informacje uzyskane z Ministerstwa Finansów w sprawie duchownych, którzy pełnią służbę w Krajowej Administracji Skarbowej. Wynika z nich, że miesięcznie otrzymują nawet 6200 złotych brutto. Z każdym rokiem kwota ta staje się coraz większa.

Na jakie zarobki mogą liczyć kapelani zatrudnieni w skarbówce? Czym się zajmują?

Poseł Lewicy, Krzysztof Śmiszek, ujawnił odpowiedź Ministerstwa Finansów na interpelację złożoną jeszcze w 2019 roku przez posła Artura Dunina (obecnie senator Koalicji Obywatelskiej) dotyczącą zarobków księży zatrudnionych przez fiskus.

- Chcecie wiedzieć jak wyglada w praktyce klerykalizacja państwa? Za nasze oczywiście pieniądze? Świeżutkie informacje z Ministerstwa Finansów. Zarobki kapelanów w Krajowej Administracji Skarbowej. Ponad 6 tysięcy miesięcznie. Rozumiem, że ściągalność podatków znacznie wzrosła.. - pisał poseł pod opublikowanym zdjęciem.

Średnia miesięczne pensja kapelana zatrudnionego w Krajowej Administracji Skarbowej w poprzednim roku w zależności od miesiąca wyniosła od 6000 do 6200 złotych brutto. Uposażenie było wyższe o kilkaset złotych niż w roku 2019. Wówczas było to ok. 5700 zł.

Nawet 1500 zł miesięczne od państwa przez pół roku. Zostało mało czasu na wnioski, wiemy kto może skorzystaćNawet 1500 zł miesięczne od państwa przez pół roku. Zostało mało czasu na wnioski, wiemy kto może skorzystaćCzytaj dalej

Interpelacja złożona przez Artura Dunina w 2019 roku dotyczyła nie tylko zarobków duchownych, ale również tego, jakie obowiązki pełnią. Czym zajmują się kapelani pracujący w fiskusie?

Do zadań zleconych kapelanom należą rzeczy takie jak: organizacja opieki duszpasterskiej dla pracowników KAS, a także funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, a także ich rodzin, emerytów oraz rencistów KAS. Organizują oraz przeprowadzają także zajęcia z etyki i nabożeństwa, wylicza kolejno portal Gazeta.pl.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej, Piotr Walczak, poinformował, że zatrudnienie duchownych jest kwestią regulowaną przez porozumienie pomiędzy Szefem Krajowej Administracji Skarbowej a Delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Krajowej Administracji Skarbowej z 2017 r.

Kapelani nie służą jedynie w Krajowej Administracji Skarbowej. Jak wynika z informacji portali, niemal 550 kapłanów pełni posługę w służbach mundurowych, z czego blisko 400 ma zapewniony etat. Kapelanów posiada między innymi policja, straż pożarna, straż graniczna czy służba więzienna.

Wojsko również zatrudnia duchownych. Posługę świadczy tam ok. 200 księży, których znaczna część należy do katolików. Wielu z nich posiada stopień wojskowy, co oznacza, że mają możliwość łączenia dochodów z kilku funkcji.

Ksiądz zarobki

Źródło: Twitter Krzysztofa Śmiszka (twitter.com K_Smiszek)

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Obrazy PikioNiewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Zenek Martyniuk. Widok jego domu wyzwala skrajne reakcjeCzytaj dalej

Źródło: Gazeta PL

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News