Zamordował tysiące Polaków, teraz spokojnie starzeje się w USA. IPN postawi go przed sądem

Zamordował tysiące Polaków, teraz spokojnie starzeje się w USA. IPN postawi go przed sądem Źródło: źródło: dailymail.co.uk, bel-ride.us

Choć o Mychajle Karkociu zapomnieli dziś prawie wszyscy, ten kat odpowiada za śmierć tysięcy Polaków podczas II Wojny Światowej. Były dowódca ukraińskich oddziałów SS po wojnie uciekł z Europy i zaszył się w USA. IPN trafiło niedawno na jego trop.

Jeszcze podczas II Wojny Światowej Miychajło Karkoć dowodził Ukraińskim Legionem Samoobrony, który stanowił ochotniczą jednostkę SS. Zgromadzeni w formacji mieli za zadanie walczyć z komunistami na terytoriach Ukrainy i polakami na Kresach Wschodnich. Najgłośniejszą akcją oddziału Karkocia była masakra trzech wsi, jaką zarządził morderca. W jej wyniku życie straciło tysiące Polaków mieszkających w Chłaniowie, Kolonii Chłaniów i Kolonii Władysławin.

O Mychajło Karkociu znów jest głośno dzięki odnalezieniu go w USA przez IPN. Instytut trafił na jego trop i w końcu odkrył, że mieszkający w stanie Minnesota 98-letni Michael Karkoc to w rzeczywistości ukraiński zbrodniarz wojenny. Ukraińcowi udało się po wojnie przedostać do USA i tam zamieszkać w Minneapolis w ukraińskiej dzielnicy.

 - Wszystkie elementy przeplatają się ze sobą, dowody wskazują, że Michael K. mieszkający w Stanach Zjednoczonych jest byłym dowódcą Ukraińskiego Legionu Samoobrony, który przeprowadził pacyfikację polskich wsi na Lubelszczyźnie - mówi prokurator IPN, Robert Janicki.

Polski IPN już wystosował wniosek o tymczasowy areszt dla obywatela USA, Michaela Karokca. Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Lublinie chce w końcu sprowadzenia zbrodniarza do polski i skazania go w naszym kraju.

pt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News