Jeden z założycieli Komitetu Obrony Demokracji, Andrzej Miszk, zapowiedział rozpoczęcie głodówki przed Kancelarią Premiera. Protest opozycjonisty jest wyrazem sprzeciwu wobec polityki obecnego obozu rządzącego. 

 – Jeśli dzisiaj nie zostanie opublikowany wyrok TK przez rząd premier Beaty Szydło, jutro, tj. w czwartek o godz. 12.00 rozpoczynamy nasz protest głodowy pod KPRM w Warszawie. Ja będę od jutra, a Dagmara Dag Kołcz dojedzie z Torunia w sobotę. Jestem w dobrej formie, zdrowy, pełen energii i nadziei. Głodowałem już w życiu kilka razy w różnych warunkach i wiem, że pierwszy tydzień czy dwa nie są zbyt trudne. Tym razem warunki pogodowe i namiotowe będę nieco trudniejsze, a skala napięcia społeczno-politycznego duża – poinformował Miszk.

Jak dodał opozycjonista, prosi jedynie „o pomoc medyczną, prawną, organizacyjną i medialną, aby sens jego protestu oraz jego przebieg miał znaczenie dla obrony demokracji i ładu konstytucyjnego w Polsce”.

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, nowelizacja ustawy o TK autorstwa Prawa i Sprawiedliwości jest niezgodna z obowiązującą w Polsce konstytucją. Podobne wnioski można przeczytać także w opinii Komisji Weneckiej, o którą wnioskował rząd PiS.

Obóz rządzący, w tym szefowa rządu PiS Beata Szydło oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński stanowczo zapowiedzieli, że publikacji wyroku Trybunału – stwierdzającego niezgodność nowelizacji autorstwa PiS z Konstytucją – nie będzie, ponieważ ich zdaniem został on wydany na nieważnym spotkaniu sędziów TK.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: newsweek / wprost

Zobacz również