Podano datę żałoby narodowej. Będzie trwała dwa dni

Podano datę żałoby narodowej. Będzie trwała dwa dni Źródło: Wikipedia

Żałoba narodowa po śmierci premiera Jana Olszewskiego ma już swoją oficjalną datę. Prezydent podjął decyzję. Po dłuższej dyskusji na ten temat ostatecznie okazało się, że będzie trwała dwa dni.

Żałoba narodowa rozpocznie się o północy z czwartku na piątek, a zakończy się w sobotę o 19:00. Informację na antenie TVP potwierdził szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk. Już wcześniej minister Andrzej Dera uprzedzał, że żałoba po Janie Olszewskim będzie trwała dłużej niż jeden dzień, ponieważ, według słów ministra, dotyczy "jednego z najwybitniejszych Polaków". Prezydent Andrzej Duda potwierdził zarządzenie żałoby na swoim Twitterze. - Pożegnanie Wybitnego Prawnika i Polityka, Kawalera Orderu Orła Białego, Premiera rządu wolnej i suwerennej Polski wymaga stosownej powagi. Zarządzenie Żałoby Narodowej uważam za konieczne - napisał Andrzej Duda. W czasie żałoby narodowej odbędą się oficjalne uroczystości pogrzebowe o charakterze państwowym. Msza pogrzebowa zostanie odprawiona w archikatedrze Jana Chrzciciela. Premier zostanie pochowany w Warszawie na Powązkach Wojskowych.

Jan Olszewski - powstaniec i opozycjonista

Jan Olszewski jest przede wszystkim kojarzony z ujawnianiem dokumentów dotyczących komunistycznej bezpieki w 1992. W tym samym roku, po zaledwie kilku miesiącach bycia premierem, w wyniku głosowania jego rząd upadł. Jednak zanim do tego doszło, Olszewski był żołnierzem Szarych Szeregów oraz brał udział w Powstaniu Warszawskim. W czasach PRL-u odegrał ważną rolę dla opozycji demokratycznej. Bronił opozycjonistów w procesach, był współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników oraz Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W  1980 roku wspierał Solidarność i Lecha Wałęsę, był także ekspertem opozycji podczas negocjacji przy Okrągłym Stole.
Olszewski zmarł w czwartek 7 lutego po długiej walce z ciężką chorobą. Miał 88 lat.

Żałoba narodowa - z czym trzeba się liczyć?

Podczas trwania żałoby narodowej flagi państwowe zostają opuszczone do połowy masztów oraz przepasane kirem. Odwołane zostają także wszelkiego rodzaju imprezy masowe: koncerty, widowiska, wydarzenia sportowe. Nie jest to jednak wspólne dla wszystkich wydarzeń, czasem zdarzają się wyjątki. Informacji o odwołaniu imprezy trzeba szukać bezpośrednio u organizatorów.Jeżeli został kupiony bilet na wydarzenie, które zostało odwołane z powodu żałoby narodowej, można ubiegać się o zwrot pieniędzy. Wszystkie sklepy i galerie handlowe powinny funkcjonować jak zazwyczaj. Następny artykuł