Jak donosi „Rzeczpospolita”, dyrekcja muzeum „Auschwitz – Birkenau” wprowadziła strefę ciszy na terenie obozu. Tym samym pierwszy raz od kilkunastu lat podczas uroczystości w obozie nie zabrzmi polski hymn. 

Dyrekcja muzeum postanowiła wprowadzić zakaz „głośnych wystąpień i odgrywania hymnu” a także odprawiania mszy na dziedzińcu Bloku nr 11 gdzie znajduje się osławiona Ściana Śmierci. Oznacza to, że po raz pierwszy od kilkunastu lat, podczas Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagład nie zabrzmi tam polski hymn.

Decyzja dyrekcji muzeum wzbudziła ogromne kontrowersje. Według przewodniczącego Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich, Krzysztofa Utkowskiego, „to przejaw szerszej polityki ograniczania na terenie obozu obecności znaków religijnych i kulturowych”.

Z kolei Michał Tyrpa z Fundacji Paradis Judaeorum, uważa że jest to nic innego jak „kolejny krok do wyrugowania polskiej pamięci historycznej z największego cmentarzyska polskich patriotów z czasów II wojny światowej”.

Dyrekcja muzeum przekonuje jednak, że tradycja strefy milczenia na dziedzińcu Bloku nr 11 jest bardzo długa. Zakaz odgrywania hymnu, odprawiania mszy i głośnych wystąpień miał zostać wprowadzony na prośbę byłych więźniów.

Podobny zakaz będzie obowiązywał podczas innych uroczystości w obozie, w tym m.in. podczas spodziewanej za kilka tygodni wizyty papieża Franciszka.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: rzeczpospolita

...

Zobacz również