zakaz handlu w niedzielę
Pixabay przemokrzak
Joanna Szwalikowska - 24 Listopada 2020

Jest decyzja ws. zakazu handlu w niedzielę. Wielu Polaków będzie niezadowolonych

Zakaz handlu w niedzielę to jeden z pomysłów, który spotyka się z dużą dezaprobatą Polaków. W ostatnim czasie pojawiły się propozycje zniesienia handlu w niedzielę na dodatkowy termin w grudniu z powodu wcześniejszych ograniczeń związanych z działalnością sektora handlowego. NSZZ Solidarność zdecydowanie sprzeciwia się jednak takiemu rozwiązaniu.

Epidemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia sprawiły, że branża handlowa znalazła się w ogromnym kryzysie. Odpowiedzią na tę sytuację miała być propozycja zniesienia zakazu handlu w niedzielę na jeden dodatkowy termin w grudniu bieżącego roku, za czym opowiadał się wicepremier Jarosław Gowin, a także dwa z trzech największych związków zawodowych. Piotr Duda, szef Solidarności nie wyraził jednak zgody na to rozwiązanie.

W środku nocy Krzysztof Krawczyk przekazał tragiczne wiadomości. Pogrążył się w żałobieW środku nocy Krzysztof Krawczyk przekazał tragiczne wiadomości. Pogrążył się w żałobieCzytaj dalej

Zakaz handlu w niedzielę zostanie zniesiony? Ostateczna decyzja zapadła

Lockdown, liczne ograniczenia w związku z epidemią koronawrusa czy trudna sytuacja ekonomiczna, a także konieczność zapewniania Polakom możliwości spokojnych i bezpiecznych zakupów - takie argumenty przemawiają za zniesieniem handlu w niedzielę przynajmniej jeden termin w grudniu bieżącego roku. Piotra Dudę nie przekonały one jednak, dlatego nie wyraził zgody na ustanowienie nawet jednej dodatkowej niedzieli handlowej.

Grudzień jest miesiącem szczególnie ważnym dla sektora. Zarówno rządzący, jak i właściciele sklepów doskonale zdają sobie sprawę z tego, że lada moment klienci mogą masowo ruszyć do galerii w celu zrobienia przedświątecznych zakupów. Niestety, będzie to stanowiło bardzo wysokie ryzyko przenoszenia się koronawirusa w tłumie ludzi. Wprowadzone rygory sanitarne mogą nie okazać się wystarczające, kiedy Polaków dopadnie przedświąteczna zakupowa gorączka.

Jak zapowiadał rząd, policja oraz inne służby mają pilnować tego, czy w sklepach przestrzegane są wszystkie zalecenia. W przypadku, gdy będą one notorycznie łamane, pojawią się dotkliwe kary.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Piotr Duda stwierdził, że starania dotyczące dodatkowego dnia handlowego nie ma nic wspólnego z deklarowanymi chęciami zapewnienia Polakom bezpieczeństwa. Zdaniem szefa Solidarności, jest to próba zapewnienia sobie przez sklepy dodatkowego przychodu, na co, jak powiedział w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski, nie ma zgody.

- Nie pozwolimy, by pracodawcy wykorzystywali pandemię koronawirusa do swoich partykularnych interesów - deklarował Piotr Duda, cytowany przez Radio Zet. Finalnie sklepy pozostaną więc otwarte, tak jak przewidywano wcześniej, w niedziele: 13 oraz 20 grudnia bieżącego roku.

Długotrwałe apele branży sprawiły, że rząd zaproponował ustalenie dodatkowej niedzieli handlowej na 6 grudnia 2020 roku. Pomysł ten został bardzo pozytywnie przyjęty przez dwa związki z Rady Dialogu Społecznego: OPZZ oraz Forum Związków Zawodowych. Za otwarciem sklepów również w niedzielę 27 grudnia przemawia fakt, iż w czasie samych świąt pozostaną one zamknięte na pół tygodnia.

Dzisiaj grzeje:

  1. Rodzice wypisali swoje dzieci z religii. Zdenerwowany ksiądz natychmiast napisał do nich list, można się wściec
  2. Nieprawdopodobne doniesienia mediów w sprawie Sylwestra. Jednak założymy balowe suknie i zorganizujemy przyjęcia w większym gronie?
  3. Minister zdrowia ujawnił, co czeka Polaków w styczniu. Będą musieli podjąć decyzję, wszystko poszło na żywo

- Chcieliśmy, by pod reżimem bezpieczeństwa, galerie handlowe były otwarte. W taki sposób chcemy wspomóc przedsiębiorców, ale uważamy, że nie ma takiej potrzeby, by to się odbywało w niedziele i mam nadzieję, że rząd w tym temacie zdania nie zmieni. Nie pozwolimy na liberalizację rynku pracy - mówił Piotr Duda.

Zdaniem branży pomysł zniesienia niedzieli handlowych na co najmniej jeden termin w grudniu byłoby dobrym sposobem na zmniejszenie strat, a także zachowanie wielu miejsc pracy. Premier Mateusz Morawiecki deklaruje jednak, iż nie zgodzi się na takie rozwiązanie, dopóki inicjatywa nie zostanie poparta przez związki zawodowe.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Radio Zet: GIS musi się tłumaczyć. Poważne nieścisłości w raportach o koronawirusie
  2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  3. Kolosalny błąd w liczeniu zakażonych w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało prawidłową liczbę
  4. Pacjentka bez spodni i bielizny na podłodze w polskim szpitalu, przykry widok. Jest oświadczenie szpitala
  5. Tragiczne informacje obiegły Polskę. Nie żyje trzech księży, wszyscy zmarli w niedzielę
  6. Sok z ziemniaka warto spożywać z piorunujących powodów
  7. Ogromna rodzinna tragedia. 65-latka nie miała żadnych szans, została wciągnięta przez rozrzutnik
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Radio Zet, "Newsroom" Wirtualna Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News