Zakaz dla kobiet
Pixabay.com, autor: Engin_Akyurt
Monika Majko - 12 Listopada 2020

Zakaz obejmuje nawet 80 procent kobiet. Lekarze nie pozostawiają wątpliwości, można bardzo zaszkodzić

Zakaz dotyczy nawet do 80 procent kobiet w Polsce. Lekarze nie zostawiają złudzeń, konsekwencje mogą być tragiczne.

Zakaz obejmuje nawet 80 procent kobiet, lekarze nie mają wątpliwości. Choć wiele Polek znajdujących się w tej grupie odpowiada na rządowe apele, medycy ostrzegają przez tragicznymi konsekwencjami, jakie mogłaby spowodować ich pomoc.

Zakaz obejmuje kobiety, które przeszły ciążę

Pandemia koronawirusa w Polsce zbiera coraz większe żniwo, dlatego politycy regularnie apelują do ozdrowieńców, by oddawali swoje osocze, które używane jest w terapii pacjentów z COVID-19. Okazuje się jednak, że choć osób chętnych do pomocy innym nie brakuje, wielu z nich odchodzi z kwitkiem.

Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa opublikowało listę warunków, które muszą spełniać ozdrowieńcy, którzy chcą oddać swoje osocze na potrzeby terapii osób z COVID-19. Mogą to zrobić osoby w wieku od 18 - 65 lat, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2 i które nie mają objawów choroby od 28 dni lub u których minęło 18 dni od zakończenia izolacji.

Zacznie się już dziś o 14:00, służby z całego kraju w pełnej gotowości. Sytuacja jest poważnaZacznie się już dziś o 14:00, służby z całego kraju w pełnej gotowości. Sytuacja jest poważnaCzytaj dalej

Okazuje się jednak, że istnieje również długa lista warunków, których spełnianie oznacza, że takiego osocza oddać nie można. Wśród nich znajduje się punkt, który dotyczy nawet do 80 procent kobiet. Chodzi o przebytą ciążę.

- Każda ciąża może powodować immunizację w układzie HLA. Oznacza to, że w organizmie ciężarnej kobiety pojawiają się specyficzne przeciwciała. Dotyczy to nawet 80 proc. pań – wyjaśnia dr Barbara Boczkowska-Radziwon z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.

– W przypadku przebiegu zakażenia koronawirusem jest to bardzo istotne, ponieważ te przeciwciała mogą reagować z białymi krwinkami (granulocytami) w łożysku naczyniowym płuc, co może prowadzić do ostrego uszkodzenia płuc u osoby chorej – dodała ekspertka.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Kobiety, które przeszły ciążę, nie mogą być dawczyniami osocza ozdrowieńców z COVID-19

Próbki pobrane od kobiet, które były w ciąży, zostały przebadane przez Centrum Krwiodawstwa z Gdańska. Specjaliści wykazali, że ponad 80 proc. z tych kobiet, bez względu na to, kiedy rodziły, miało specyficzne przeciwciała we krwi.

- Ze względu na małe szanse zakwalifikowania kobiety, która była w ciąży oraz bardzo duże obciążenie naszego laboratorium badaniami wymazów, oraz ilości przeciwciał anty-SARS-CoV-2, skupiamy się więc na mężczyznach i kobietach bez ciąży w wywiadzie, ponieważ od nich możemy pobrać osocze szybko i od razu przekazać je potrzebującym, których jest coraz więcej, a zapasów brak – tłumaczy dr Boczkowska-Radziwon.

Dzisiaj grzeje:

1. Do późnych godzin tłumy stały i skandowały pod kurią. Domagały się sprawiedliwości, chodzi o kardynała Dziwisza

2. Agata Duda podczas Święta Niepodległości. Co ona zrobiła? Ludzie nie mogli uwierzyć własnym oczom

3. Lech Wałęsa przekazał smutną wiadomość. Współczujemy

Oprócz kobiet, które przeszły ciąże, osocza ozdrowieńców nie można wykorzystać m.in. od osób, które w ciągu ostatniego roku odbywały wizytę w tropikach, chorujących na cukrzycę i inne poważne choroby aktywne, a także tych, które w ciągu ostatnich sześciu miesięcy miały badanie endoskopowe, przetoczenie składników krwi, duży zabieg chirurgiczny, tatuaż lub przekłucie części ciała.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Zdjęcie zaniedbanego psa na polskim podwórku rozwścieczyło internautów. Wolontariusze odkryli przykrą prawdę
  2. Kamil Stoch usłyszał porażającą informację. Może być jeszcze gorzej, chodzi o nowy sezon
  3. Wykryto nieprawidłowości w intratnym interesie Tadeusza Rydzyka, w akcji prokuratura. Reakcja służb jest zaskakująca
  4. Dziś wszedł w życie nowy zakaz obowiązujący wszystkich Polaków. Fatalne wiadomości, należy wiedzieć
  5. Grób legendy TVP doszczętnie zniszczony, trudno znaleźć go na cmentarzu. Bardzo przykry widok
  6. Naukowcy prognozują kiedy wrócimy do normalności po pandemii. Szybciej niż nam się wydaje
  7. Wszystko co osiągnął, jest zasługą kobiet. Niepełnosprawny Fabian w mocnych słowach o wyroku TK
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: ABC Zdrowie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News