14 marca w Kamyku pod Kłobuckiem podczas konwencji wyborczej Janusza Korwin-Mikkego doszło do naruszenia autorskich praw majątkowych. Tak przynajmniej twierdzi ZAIKS. 

Kandydat na prezydenta RP wyszedł na scenę w akompaniamencie utworu „Main Title” z Gwiezdnych Wojen. Prawa do niego posiada kompozytor John Williams.

Dziennikarze tego serwisu postanowili zapytać ZAIKS, czy Janusz Korwin-Mikke miał prawo do użycia utworu. Usłyszeli w odpowiedzi, że konwencja odbyła się bez licencji, a informacja zostanie wykorzystana do odzyskania wynagrodzenia autorskiego.

– Jeśli potwierdzi się, że repertuar chroniony przez ZAiKS został wykorzystany podczas konwencji wyborczej, będziemy domagać się w imieniu twórców zadośćuczynienia w wysokości potrójnej wysokości należnego wynagrodzenia. Ta zasada zapisana jest w artykule 79 ustawy o prawie autorskim – mówi dyrektor katowickiego okręgu ZAIKS w rozmowie z Onetem.

Sprawa jest o tyle poważna, że konwencję obejrzało mnóstwo ludzi w internecie, pokazała ją również telewizja. Będzie to miało wpływ na decyzję ZAIKS.

źródło: onet.pl

fot. Wikipedia Commons

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.