Od czasu ponownego wyboru Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej co pewien czas podnoszą się głosy mówiące o wyjściu Polski z Unii Europejskiej. Chociaż większość Polaków jest temu przeciwna, a także rząd stoi na podobnym stanowisku – w opinii publicznej wciąż pojawiają się głosy o złym funkcjonowaniu sojuszu. Szczególnie chętnie wskazuje się na nadmierną dominację Niemiec w podejmowaniu unijnych decyzji.

Temat ten poruszony był również w sobotnim programie „Studio Polska” nadawanym na żywo w TVP Info. Wśród zaproszonych do studia gości był również mieszkający w Polsce Portugalczyk – Jorge Figueiredo. Prowadzący zapytał go, czy jego zdaniem zgłoszenie przez polski rząd innego niż Tusk kandydata na stanowisko przewodniczącego RE było „zamachem na demokrację”. Odpowiedź gościa z Portugalii była jednoznaczna.

– Nie. Polska ma prawo zgłosić swojego kandydata. Ktoś tutaj powiedział, że Unia Europejska ma taką procedurę, ale tak nie jest. To jest tak jak w mafii – stwierdził Figueiredo.

Poproszony o wyjaśnienie tak ostrych słów powiedział: Jeżeli Niemcy wybiorą Tuska, to w takim układzie Tusk wygra.

Podobnie odniósł się też do problemów w relacjach Unii Europejskiej z Turcją.

– Problem Turcji rozpoczął się właśnie przez Unię Europejską, która nigdy nie powiedziała, jaka będzie jej przyszłość. Czy Turcja wejdzie do UE, czy nie wejdzie – stwierdził.

Zobacz również

...