Już dzisiaj wigilia Bożego Narodzenia, a więc początek świątecznego, trzydniowego maratonu. W Polsce święta to nie tylko spotkania z rodziną i przyjaciółmi, dawanie sobie prezentów i wspólne, obfite posiłki. To również ogromne ilości alkoholu. 

Badania na temat tego, ile alkoholu spożywają Polacy zostały przeprowadzone przez Centrum Rozwoju Biznesu Sostaric na zlecenie TiM S.A. Dla uzyskania wiarygodnych wyników przepytano 842 osoby z całej Polski.

Według badań CRBS, w święta piją niemal wszyscy. Mowa aż o 92,6% ankietowanych. 55,5% spożywa alkoholu w wigilię, 31,5% w pierwszy, a 13% także w drugi dzień świąt.

Chociaż w Polsce najpopularniejszymi trunkami są wódka i piwo, to podczas świąt te napoje idą w odstawkę. Podczas Bożego Narodzenia Polacy najchętniej sięgają po wino (86% ankietowanych), whisky (35%), a także nalewki i likier (29%). Piwo znalazło się dopiero na czwartym miejscu w rankingu (13,2%), a wódka – na piątym z wynikiem 8%. Dziwi, że niemal taką samą popularnością jak wódka cieszy się… rum (7,5%). Najmniej popularne pozostają tradycyjne, polskie miody pitne, które podczas świąt spożywa ledwie 3% Polaków.

...

Zobacz również