Monolit Grupy Wyszehradzkiej na naszych oczach powoli pęka. Zwrócenie się Czechów i Słowaków w stronę Francji i Niemiec sprawia, że Polska i Węgry pozostają na polu bitwy same. Kiedy nasi południowi sąsiedzi mogą liczyć na gratulacje ze strony krajów zachodniej Europy, obstawiające przy swoim stanowisku Polska i Węgry są wyszydzane.

Zachodnie media z uwagą przyglądają się, jak sojusz państw Wyszehradu powoli upada. Czechy i Słowacja coraz bardziej odbiegają polityką od Polski i Węgier. Są za to nagradzane pozytywnymi opiniami, podczas gdy dwa kolejne kraje spotykają się ze szkalowaniem. W szwajcarskiej gazecie Neue Zürcher Zeitung pojawił się właśnie artykuł, w którym Meret Baumann, wiedeńska korespondentka dziennika ostro uderza w nasz kraj.

Jak zaznaczyła, Słowacja i Czechy „poszły po rozum do głowy” i zaczęły zbliżać się z Francją i Niemcami. Zdaniem Baumann, nasi sąsiedzi nie chcą wychodzić z Grupy Wyszehradzkiej, ale nie chcą też „umierać za Warszawę i Budapeszt”. Ich zbliżanie się do najsilniejszych w Europie krajów ma być znakiem, że te „nie chcą zaszkodzić sobie przez sojusz z europejskimi obdartusami”.

Podczas gdy Węgry i Polska stawiają na bezwzględną konfrontację, a rząd premiera Viktora Orbana podkreślił niedawno, że uchroni Polskę przed sankcjami w trwającym procesie o przestrzeganie praworządności, Czechy i Słowacja coraz wyraźniej szukają ostatnio bliższych relacji z Francją i Niemcami. Gotowość do kompromisu Słowacji i Czech pokazuje, że kraje te nie chcą zaszkodzić swoim relacjom z UE poprzez sojusz z europejskimi obdartusamiPrawdziwą walkę Budapeszt i Warszawa będą musiały prawdopodobnie stoczyć same – pisze dziennikarka.

Słowo Schmuddelkind, którego użyła Baumann, oznacza brudne, zaniedbane dziecko, często wywodzące się z patologicznej rodziny, które szwenda się po ulicy. To wywołało już poruszenie wśród zwolenników obecnej władzy. Jak ci twierdzą, szkalowanie Polaków to kolejny etap w próbach złamania twardego stanowiska Polski w sprawie imigrantów.

źródło: wp.pl

Czy husaria nosiła skrzydła? Możesz się zdziwić! Znane fakty historyczne, które nie są prawdą

...

Zobacz również