Za 39 dni będziemy w innej rzeczywistości. PiS wprowadza znienawidzony projekt

Za 39 dni będziemy w innej rzeczywistości. PiS wprowadza znienawidzony projekt Źródło: flickr.com

Wiele wskazuje na to, że najbardziej kontrowersyjne ustawy tego roku już niebawem wejdą w życie. Wszystko za sprawą sejmowej komisji sprawiedliwości, która zapowiedziała przyspieszone prace nad nowym prawem. Jej przewodniczący Stanisław Piotrowicz chce, by do końca tego roku wszelkie sprawy dotyczące ustaw były już sfinalizowane.

Chodzi oczywiście o ustawy dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa oraz Sądu Najwyższego. Budzące ostry sprzeciw w opozycji i spore wątpliwości wśród Polaków projekty od lipca są przyczyną płomiennych protestów i politycznej walki na ulicach. Właśnie w środę odbędzie się pierwsze czytanie ustaw przygotowanych przez Andrzeja Dudę. Jak zapowiedział Stanisław Piotrowicz, przewodniczący komisji sprawiedliwości, chce by prace nad projektami przebiegły jak najszybciej. - Zależy nam na tym, żeby stało się to jak najszybciej. Również nalega na to pan prezydent, słychać to w jego wypowiedziach. Do końca tego roku zaplanowane są trzy posiedzenia Sejmu. Myślę, że dołożymy wszelkich starań, żeby tę sprawę załatwić jak najszybciej - zapowiedział Piotrowicz.

"Rozmowa dwóch osób" a "proces legislacyjny"

Piotrowicz zasypany pytaniami dotyczącymi poprawek w projektach odpowiedział jedynie, że "proces legislacyjny to nie jest rozmowa dwóch osób". Podkreślił, że przygotowane przez prezydenta projekty są dobre, ale nie jest w stanie zapewnić, że nie będzie żadnych poprawek w toku prac nad nowym prawem. Jak powiedział, zapewne Biuro Legislacyjne będzie miało jakieś zastrzeżenia. - Proszę pamiętać, że proces legislacyjny to nie jest rozmowa dwóch osób. Udział bierze ich znacznie więcej. To jest wielu posłów, nie tylko z mojego ugrupowania, ale również innych ugrupowań. Mogą być autopoprawki ze strony Kancelarii Prezydenta. Na pewno będzie miało swoje uwagi Biuro Legislacyjne. Czasem wydaje się, że projekt został dopracowany we wszystkich szczegółach a jednak spojrzenie specjalistów od legislacji powoduje, że trzeba dokonać pewnych korekt - wskazał szef komisji sprawiedliwości.

Nowy projekt, nowa rzeczywistość

Tak szybkie prace nad ustawami o KRS i SN bardzo nie podobają się opozycji. Jej członkowie uważają, że przegłosowanie kontrowersyjnego prawa sprawi, że w 2018 roku znajdziemy się w całkiem nowej rzeczywistości. Ich zdaniem będzie to rzeczywistość na warunkach Prawa i Sprawiedliwości. źródło: wpolityce.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News