Wydawca pikio.pl IBERION SSP. z.o.o.

Z ostatniej chwili: Nie żyje Zygmunt Bauman

Z ostatniej chwili: Nie żyje Zygmunt Bauman

W wieku 91 lat zmarł ceniony socjolog, filozof i eseista prof. Zygmunt Bauman, przez prawicę oskarżany o zwalczanie podziemia. 

91-letni Bauman zmarł w wieku 91 lat w swoim domu w Leeds. Urodził się w 1925 roku w Poznaniu w rodzinie polsko-żydowskiej. W 1945 r. trafił do Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w którym pracował do 1953 roku.

W 1968 r. został usunięty z Uniwersytetu Warszawskiego w ramach antysemickiej nagonki komunistów. Postanowił opuścić Polskę i skupić się na działalności naukowej za granicą. Jest jednym z twórców koncepcji postmodernizmu i autorem wielu tekstów na temat ponowoczesnych koncepcji kultury i znaczeniu sztuki.

W ostatniej książce Bauman zajął się m.in. kryzysem imigracyjnym. "Kolejne poczynania na drodze ku podnoszeniu stanu wyjątkowego do rangi normalnego ładu, któremu akty terrorystyczne dostarczyły (a pewnie i nadal dostarczać będą) znakomitych okazji, są przejawami ogólniejszego zjawiska, które nie jest stworzone przez terrorystów, a co najwyżej przez nich ułatwiane i przyspieszane. Choć częstotliwość powoływań na terroryzm dla legitymacji owych poczynań kusi by zasugerować, że gdyby nie było terrorystów, trzeba by ich było wymyślić - komentował prof. Bauman w wywiadzie ze Sławomirem Sierakowskim w serwisie Wirtualnej Polski opinie.wp.pl.

Przez prawicę oskarżany o aktywne zwalczanie żołnierzy wyklętych. Głośno było na temat przerwania jego wykładu w Polsce przez narodowców, którzy przekonują, że nie można było go traktować jako autorytet. Z kolei lewica zawsze podkreślała jego wybitne zasługi naukowe.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News