Nowy czołg Federacji Rosyjskiej, T-14 Armata, jest tematem raportu, który opracowało brytyjskie ministerstwo obrony. Według danych zawartych w raporcie, maszyna ta jest w stanie z łatwością zmieść z powierzchni ziemi inne czołgi.

Brytyjski resort obronności alarmuje w dokumencie o potędze T-14. Agenci wywiadu, którzy dostarczyli informacje o czołgu, są zdania, że pojazd bojowy Rosji dysponuje siłą, która całkowicie dyskwalifikuje chociażby czołgi brytyjskie.

Wywiad polecił rozpocząć władzom prace nad zbudowaniem maszyny choć dorównującej T-14. Jak bowiem sądzą agenci nowy rosyjski czołg jest „najbardziej rewolucyjnym projektem czołgu w ciągu ostatniego półwiecza”.

Pierwsze prototypy T-14 pojawiły się w 2013 roku. Rok później zaczęła się produkcja czołgu. Pierwszy T-14 w wersji Armata zaprezentowany został podczas defilady wojskowej z okazji Dnia Zwycięstwa 9. maja 2015 roku.

Czołg ma być wyjątkowo lekki i wyposażony w radar o dużej mocy, a także kompozytowy pancerz. Zdaniem wywiadu, odpowiedniki T-14, czyli czołgi podstawowe innych krajów, nie są w stanie mu sprostać na polu bitwy. Rosja już dziś ma 35 razy więcej czołgów niż Wielka Brytania.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


źródło: rp.pl
pt

Zobacz również