Wiemy jak głosowali Polacy z różnym wykształceniem. Im wyższe, tym więcej tracił jeden kandydat

Wiemy jak głosowali Polacy z różnym wykształceniem. Im wyższe, tym więcej tracił jeden kandydat Źródło: YouTube Polsat News

Wykształcenie głosujących miało znaczący wpływ na to, którego kandydata zdecydowali się poprzeć podczas dzisiejszych wyborów prezydenckich. Sondaże, które pojawiły się w mediach, nie pozostawiają wątpliwości. Osoby, które mają wyższe wykształcenie, raczej nie głosują na jednego z kluczowych kandydatów.

Wykształcenie uzyskane przez obywateli znacząco wpłynęło na rozkład głosów w dzisiejszych wyborach prezydenckich. Z sondaży wynika, że bardziej wykształcona część społeczeństwa zdecydowanie odrzuciła kandydaturę dzisiejszego faworyta, Andrzeja Dudy. Obecny prezydent uzyskał największe poparcie wśród wyborców z wykształceniem podstawowym. Te zaskakujące dane są wynikiem ankiet przeprowadzonych w ramach sondażu exit poll.

Wykształcenie Polaków miało wpływ na ich głosy

Polacy, którzy uzyskali wykształcenie podstawowe, najczęściej głosowali na Andrzeja Dudę. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości zdobył 69,4% głosów tej grupy społecznej. Na drugim miejscu, z wynikiem 12,5% uplasował się kandydat Koalicji Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski. Trzecim wyborem osób z podstawieniem podstawowym był niezależny Szymon Hołownia, który uzyskał 6,3% głosów. Dalsze miejsca zajęli kolejno Krzysztof Bosak (5,9%), Robert Biedroń (2,7%), Władysław Kosiniak-Kamysz (1,6%), Stanisław Żółtek (0,4%), Marek Jakubiak (0,3%), Mirosław Piotrowski (0,3%), Paweł Tajno (0,3%) i Waldemar Witkowski (0,3%).

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Obywatele legitymujący się wykształceniem zasadniczym zawodowym również zdecydowali o tym, że najlepszym kandydatem na głowę państwa będzie Andrzej Duda. Jego kandydaturę poparło 65,5% wyborców należących do tej grupy. Drugą pozycję zajął Rafał Trzaskowski, który zebrał 17,2% głosów. Ostatnie miejsce na podium, tak jak w przypadku osób z wykształceniem podstawowym, zajął Szymon Hołownia (8,0%). Na dalszych miejscach uplasowali się Krzysztof Bosak (4,1%), Władysław Kosiniak-Kamysz (2,6%), Robert Biedroń (1,5%), Marek Jakubiak (0,3%), Mirosław Piotrowski (0,3%), Paweł Tajno (0,2%), Waldemar Witkowski (0,2%) i Stanisław Żółtek (0,1%).

Absolwenci szkół średnich i osoby, które zdały egzamin maturalny także postawili na Andrzeja Dudę, który zebrał 41,5% ich poparcia. Drugą pozycję zdobył Rafał Trzaskowski, z wynikiem 29,2%). Trzecie miejsce należy do Szymona Hołowni (13,4%), zaś czwarte do Krzysztofa Bosaka (8,5%). Kolejne miejsca zajęli Robert Biedroń (3,2%), Władysław Kosiniak-Kamysz (2,7%), Marek Jakubiak (0,5%), Stanisław Żółtek (0,3%), Paweł Tajno (0,3%), Waldemar Witkowski (0,2%) i Mirosław Piotrowski (0,2%).

Dzisiaj grzeje: 1. Fatalne doniesienia o Mateuszu Morawieckim. Niestety, żywioły uderzyły w jego dom, wstrząsające zdjęcie

2. Kobieta celowo nakaszlała w twarz rocznemu dziecku. Jego mama podała przyczynę
 

Sytuacja wyglądała zgoła inaczej w przypadku Polaków, którzy mogą pochwalić się dyplomami licencjata, inżyniera i magistra. Ta grupa społeczna zdecydowanie opowiedziała się za prezydentem Warszawy, Rafałem Trzaskowskim. Jego kandydaturę poparło aż 41,3% reprezentantów obywateli z wykształceniem wyższym. Andrzej Duda uzyskał 25,7% głosów, zaś Szymon Hołownia 17,2%. Na kolejnych miejscach uplasowali się Krzysztof Bosak (8,1%) oraz Robert Biedroń (3,5%). Tak jak w przypadku innych grup społecznych, poparcie dla innych kandydatów było znikome.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Znalazła w zeszycie mamy przepis na wafle sprzed 20 lat. Powróciły wspomnienia, najlepszy smak dzieciństwa
  2. Mariusz Pudzianowski zadziwił wszystkich kibiców w dniu wyborów. Przypomniał Polaka, którego wielbiły tysiące
  3. Szymon Hołownia podjął niespodziewaną decyzję. Nikt nie przewidział, na co się zdecyduje
  4. Niestety, 3 ministerstwa i szpital zalane, ale inne rzeczy martwią bardziej. Okropny dramat w stolicy
  5. Trwa walka z czasem. Rodzice potrzebują 9 milionów zł, żeby ich synek przeżył, liczy się każda pomoc
  6. Porażająca agresja w jednym z autobusów. Pasażerowie bali się odezwać, przeżyli chwile grozy


Źródło: TVP Info

 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News