Łazik Curiosity przebywa na Marsie od 2012 roku i co chwila zaskakuje miłośników Czerwonej Planety. Jedno z ostatnich zdjęć jakie wykonał wzbudziło niemałe zainteresowanie astronomów. Łazik sfotografował nietypowy – jak na Marsa – obiekt. 

Curiosity Rover jak oficjalnie nazywa się słynny łazik to zautomatyzowane i autonomiczne laboratorium naukowo-badawcze wysłane na Marsa, w ramach programu badawczego Mars Science Laboratory.

Jego głównym zadaniem jest m.in. zbadanie możliwości występowania potencjalnych warunków do życia w przeszłości, utrzymania się życia organicznego na Marsie, poszukiwania pierwiastków biogennych, badania stopnia wilgotności gleby oraz poszukiwanie wody i związków mineralnych z nią związanych oraz określenia charakterystyki możliwych cyklów hydrologicznych na badanej planecie.

Wielokrotnie zaskakuje miłośników Czerwonej Planety zdjęciami jakie przesyła na naszą planetę. Jedno z ostatnich jakie wykonał jest w swoim rodzaju wyjątkowe, ponieważ uwieczniło nietypowy jak na Marsa obiekt.

fot. nasa
fot. nasa

Obiekt o nieregularnym kształcie i gładkiej powierzchni na powyższym zdjęciu to – jak ochrzcili go naukowcy z NASA – „Egg rock”, który okazał się być meteorytem zbudowanym z niklu i żelaza.

I mimo, że meteoryty na Marsie to nic nadzwyczajnego, „Egg rock” zaintrygował badaczy ze względu na swój kształt i widoczne wgłębienia, które sugerują że skała topiła się wcześniej w wysokiej temperaturze. A to z kolei może być dowodem m.in. na to, że na Marsie wciąż występuje aktywność sejsmiczna lub występowała w nieodległej przeszłości.

Zdjęcia i dane przesłane przez Curiosity zostaną poddane szczegółowej analizie i niebawem powinniśmy poznać sekret „Egg rock”.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


bh

, źródło: nasa

Zobacz również