Wydawca pierwszego pisma LGBT w Bangladeszu zabity maczetą

Wydawca pierwszego pisma LGBT w Bangladeszu zabity maczetą Źródło: źródło/wikimedia.org

Xulhaz Mannan, jedna z najważniejszych postaci bangladeskiego środowiska LGBT, został zamordowany. Xulhaz zginął w stolicy Bangladeszu, Dhace, po tym jak został zaatakowany maczetą we własnym domu.

Mannan był postacią dobrze znaną w środowiskach LGBT. Zasłynął tym, że został wydawcą pierwszego pisma społeczności LGBT, "Roopbaan". Był także pracownikiem działającej w Bangladeszu amerykańskiej agencji rozwoju.

Oprócz Xulhaza, w ataku z użyciem maczety zginął także jego przyjaciel, Tanay Mojumdar, który także uczestniczył w tworzeniu pisma Roopbaan. Obaj mężczyźni byli czołowymi postaciami LGBT w kraju. Zgodnie uważali, że im więcej osób przyzna się do swojej orientacji seksualnej, tym bardziej będzie to akceptowalne dla społeczeństwa.

Razem brali udział w marszach wolności. Pojawili się także na Tęczowym Marszu, który w 2014 roku przeszedł przez Dhakę. Marsz przeszedł do historii ze względu na liczne protesty i wymierzone przeciw niemu akcje.

To nie pierwsze morderstwo dokonane maczetą, w którym ginie osoba przeciwstawiająca się obowiązującym normom społecznym. Na początku kwietnia w stolicy kraju zamordowano studenta, który otwarcie mówił o swoim ateizmie. Natomiast w zeszłym roku od ciosów maczet zginęło pięciu blogerów, którzy optowali za świeckim państwem.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO
Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji! źródło: wyborcza.pl pt Następny artykuł