dul csm stonava
fot.youtube.com/Radio90
Mateusz Wysokiński - 23 Grudnia 2018

Międzynarodowy skandal. Czesi zlekceważyli żałobę narodową

Wybuch w kopalni węgla kamiennego w Karwinie to niewątpliwie jedna z większych tragedii, która dotknęła ostatnio Polskę i Czechy. O ile w naszym kraju, dzień 23.12 został ogłoszony dniem żałoby narodowej, o tyle u naszych południowo-zachodnich sąsiadów doszło do incydentu, który odbił się w czesko- i polskojęzycznych mediach. Czy dojdzie do skandalu?

Wybuch w kopalni węgla kamiennego Dul CSM Stonava jest wielką tragedią dla rodzin polskich górników, którzy wyjechali do Czech w celach zarobkowych. W trakcie czwartkowej nocy (20 grudnia) na głębokości 800 metrów pod ziemią doszło do niespodziewanej eksplozji metanu, który zabił 12 obywateli Polski i jednego mieszkańca Czech. W związku z tragedią, prezydent Andrzej Duda, jak też rząd zdecydowały się na uznanie 23 grudnia za dzień żałoby narodowej. Czesi pamięć o zmarłych postanowili uczcić wczoraj (tj. 22 grudnia). Pomimo żałoby nie obyło się jednak bez skandalu, który znieważył pamięć o zmarłych. Czy polskie służby dyplomatyczne zainterweniują?

Wybuch w kopalni zlekceważony przez Czechów

Pomimo tego, że w samej placówce należącej do państwowej spółki Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie trwają jeszcze prace służb straży pożarnej, jak też policji i sanitariuszy medycznych, a ciał ofiar nie udało się jeszcze wydobyć, to nie przeszkodziło to Czechom w organizacji w Karwinie jarmarku bożonarodzeniowego. Głośna i radosna muzyka, płynące zewsząd reklamy, jak też zaproszenia do zabaw skutecznie zagłuszyły syreny, które miały uhonorować pamięć po tragicznie zmarłych pracownikach. Organizatorzy zabawy przeprosili za swoje zachowanie, zasłaniając się brakiem komunikacji z władzami miejskimi, które poleciły im organizację imprezy, a także faktem tradycyjnego charakteru jarmarku.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Filip ChajzerTraumatyczne przeżycia gwiazd TVN. Wielkie rodzinne tragedieCzytaj dalej

Czy ambasada zareaguje?

Pomimo tego, że informacja o incydencie w Karwinie trafiła już na ręce polskiej ambasady w Pradze, to nie wiemy jeszcze, czy podjęte będą z jej strony jakiekolwiek działania w sprawie. Obecnie placówka dyplomatyczna, jak też konsulat RP w Ostrawie zaangażowane są w pomoc rodzinom zmarłych górników. Obie instytucje wystawiły także księgi kondolencyjne, do których można się wpisywać do 28 grudnia w godzinach: 10–12 oraz 14-16. Czy organizatorzy bożonarodzeniowego festynu przeproszą rodziny polskich górników, którzy od lat pracowali w pogrążonym przez tragedię mieście? A może same władze państwowe zabiorą głos w bulwersującej sprawie? Czas pokaże.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Gwiazda serialu „M jak Miłość” zastraszana. „Życzą śmierci mojemu dziecku”
  2. TVP znów w centrum skandalu. „Brak etyki i profesjonalizmu”
  3. Babka Kiepska Cytaty teściowej Ferdka to mistrzostwo!
  4. Jestem brzydka. Wyznanie Hani: „Mój chłopak uważa, że jestem brzydka. Powiedział tak swojemu ojcu”
  5. Dorota Szelągowska z partnerem. Fani osłupieli widząc kim on jest
Kuba WojewódzkiKuba Wojewódzki ukrywał to przez lata! Teraz odkrył się przed światemCzytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News